• حسینیه امینی ها
  • حسینیه امینی ها
  • حسینیه امینی ها

حسینیه امینی ها

  (Hoseynie Aminiha)   
  قزوین- خیابان مولوی

نوشتن نظر


حسینه امینی ها یک خانه بزرگ تاریخی است. که برای انجام مراسم مذهبی به ویژه سوگواری محرم مورد استفاده قرار می گیرد و به همین علت به حسینه معروف شده است.

خانه و  حسینیه امینی ها، از خانه‌های زیبا و اعیانی قزوین است که توسط حاج محمد رضا امینی از اعیان تجار قزوین در غرب رودخانه دزج ساخته شد که بعدها در زمان پهلوی اول رودخانه پر شده و خیابان مولوی به جای آن احداث شد. حسینیه  امینی‌ها از جمله نمونه‌ای کامل و زیبا از خانه‌های  قزوین است.

حسینیه امینی‌ها مربوط به دوره قاجاریه و دارای سه تالار بزرگ به موازات هم با گچ‌بری و شیشه‌کاری و دارای ارسی‌های زیبا است که توسط محمدرضا امینی ساخته شده است.

تالار جنوبی دارای 9 دهانه ارسی کشویی مشبک با شیشه‌های رنگی بسیار زیبا از شاهکارهای هنری بوده و سقف تالار نیز دارای تزئینات نقاشی همراه با آیینه‌کاری است.

تالار میانی که از دو تالار دیگر بزرگ‌تر است دارای طاقچه‌ها و رف‌های کاسه‌ای مزین به آیینه‌کاری و گچ‌بری‌های بسیار زیبا است؛ این تالار با دو پنج‌دری به تالارهای شمالی و جنوبی متصل است.

حسینیه  امینی‌ها از جمله نمونه‌های کامل و زیبای خانه‌های سبک قزوین است و آنچه که امروزه از این خانه به جای مانده، دارای چهار حیاط و فضاهای مختلف در دو طبقه همکف و زیرزمین است.

این خانه متعلق به «حاج محمدرضا امینی» از تجار معتبر بوده و در سال 1275 هجری قمری بخشی از آن وقف حسینیه شده است و زیباترین قسمت خانه، از سه تالار که در موازات یکدیگر قرار گرفته و به وسیله ارسی‌ها، نوعی در قدیمی که دارای چارچوب مخصوص بوده و با بالا و پایین رفتن باز و بسته می‌شده است، زیبایی به یکدیگر مرتبط هستند، تشکیل شده است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین عنوان کرد: تالار جنوبی حسینه امینی‌ها با 9 دهنه ارسی و شیشه‌های رنگی از شاهکارهای هنری است و سقف تالارها دارای نقاشی، آیینه‌کاری، طاقچه‌های کاسه‌ای مزین، گچ‌بری و گره‌بندی چوبی است و در زیر تالار سردابه، زیرزمین، شربتخانه و غیره قرار دارد و همچنین بخش‌های دیگر این خانه از تزیینات ساده‌تری برخوردارند.

نمایش بیشتر