• موزه پرگامون
  • موزه پرگامون

موزه پرگامون

  (Pergamonmuseum)   

نوشتن نظر


شکوه محراب های کاشان و ورامین در موزه برلین

یکی از غنی‌ترین موزههای جهان است که در شهر برلین، پایتخت کشور آلمان واقع شده است. موزه پرگامون بخشی از جزیره موزه‌ها است.

هر ساله بیش از یک میلیون نفر از سراسر جهان از این موزه دیدن می‌کنند. در موزه پرگامون مجموعه‌های نفیسی از آثار هنری مربوط به دوره یونان باستان تا منطقه جنوب غربی و مرکز آسیای میانه، آثاری از عصر هلنیسم، مصر باستان، آسوریان، بابل و ایران باستان نگهداری می‌شود.

همچنین مجموعه آثار دوره تاریخی هنر اسلامی بخش ویژه‌ای را در این موزه به خود اختصاص داده است. بخش هنرهای اسلامی آن در سمت جنوبی موزه «پرگامون»، نمایشگاه دائمی آثار و هنرهای مردم و کشورهای اسلامی از قرن هشتم تا 19 میلادی است.

این مجموعه تاریخی شامل انواع آثار دستباف همانند فرش و گلیم و نیز انواع آثار مکتوب و هنرهای تذهیب و نقاشی مینیاتور در کنار انواع آثار فلزی، شیشه و حجاری های زیبا با نقش های اسلیمی از ایران، عراق، سوریه و دیگر کشورهای خاورمیانه است.

در این موزه همچنین حکاکی ها و کاشی کاری های نفیس فراوانی از مسجدهای مختلف در سراسر ایران گردآوری شده است. از جمله این آثار ایرانی می توان به محرابی متعلق به مسجد «میدان» در شهر کاشان، اثر هنرمند «حسن بن عربشاه» اشاره کرد.

این محراب کاشی و سنگ کاری شده، همره با لعاب و رنگ های براق، است. اثری جالب دیگر یک کاشی است با اشعار فارسی حک شده روی آن. این کاشی متعلق به بخشی از دیوار یک کاخ در دامغان بوده است. همچنین کاشی کاری های همراه با طلا، لاجورد و مینا با نقش شکارگاه از کاشان، محراب مسجد نطنز متعلق به 1307 میلادی، قرآن به خط کوفی و کاشی کاری های نفیس متعلق به «امامزاده یحیی» ورامین تنها نمونه هایی از هنر ایرانی- اسلامی است که در این موزه می توان مشاهده کرد.

این موزه آثاری از کشورهای مختلف جهان از اسپانیا و هند گرفته تا خاورمیانه را در خود جای داده است. از جمله آثاری از تمدن های سومر، آشور و بابل که توسط باستان شناسان آلمانی حفاری و شناخته شده بودند. آثار این موزه عمدتا نقش برجسته هستند.


نمایش بیشتر
  • اطلاعات ضروری

  • زمان بازدید : هر روز هفته به جز دوشنبه ها
  • دانستنی های مفید

  • نکات : موزه برلین هر روز هفته به جز دوشنبه ها و نیز 24 و 25 و 31 دسامبر که مراسم سال نو مسیحی است، تعطیل است. برای دسترسی آسان به بخش های مورد علاقه خود در این موزه از قبل اطلاعات لازم را در سایت موزه مطالعه کنید. قیمت بلیت ورودی این موزه برای هر فرد 12 یورو است.