پل تاریخی مصلی مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان بروجن، بلوار ساحلی واقع شده است.

این پل تاریخی در دوران قاجار به روش آجرچینی خفته راسته و با استفاده از ملات ساروج ساخته شده است. این پل در برابر  سیل سال 1330 هجری شمسی مقاومت کرده و سالم باقی مانده که این خود خبر از معماری مستحکم این پل  می دهد.

پل مصلی، عروس پل های بروجن است و بهترین سند به جای مانده از تاریخ ساخت و متولیان پل، سنگ نوشته ای است که بر دیوارة پل نصب شده است. متن آن به قرار زیراست: "فی السنه 1319 سعی و اقدام و اهتمام جناب افتخارالحجاج حاجی نصراله ابن مرحمت پناه، حاجی مرادعلی وبه استادی کربلایی احمد بن کربلایی حسن و به سرکاری آقای مشهدی خدامراد تمام شد."

آنچه که از شواهد پیش روی بدست آمده تاریخ ساخت پل را 1319 ه ق، یعنی با قدمتی صد و اندی ساله بیان می کند. این پل تنها پل ماشین رو در زمان قدیم بوده که بر روی رودخانه ساخته شده و در اطراف این پل، دو آسیاب بادی به چشم می خورد و کمی پایین تر نیز یک حمام قدیمی وجود داشته که همگی بر اثر سیل ویرانگر زیر خاک مدفون شده اند.

در حال حاضر با محوطه سازی در اطراف این پل، این مکان تبدیل به بازارچه دائمی صنایع دستی گردیده است . این بنا در تاریخ 6/6/80 وبه شماره 4205در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

نمایش بیشتر