• کاروانسرای خانات تهران
  • کاروانسرای خانات تهران
  • کاروانسرای خانات تهران
  • کاروانسرای خانات تهران

کاروانسرای خانات تهران

  تهران ، شمال میدان شوش، جنوب چهارراه مولوی ، میدان امین السلطان

نوشتن نظر


از عصر صفوی تا امروز

حدود 500 سال پیش، وقتی شاه تهماسب صفوی حصاری به دور روستای تهران کشید و آن را به شکل شهر درآورد، مهم‌ترین دروازه تهران، دروازه جنوبی آن موسوم به دروازه حضرت عبدالعظیم  بود که اکنون از میان رفته اما جای آن با مدخل بازار حضرتی در خیابان مولوی منطبق است.  بعدها که ناصرالدین شاه قاجار حصار شاه تهماسبی را خراب کرد و تهران را گسترش داد، دروازه حضرت عبدالعظیم به حدود میدان شوش کنونی منتقل شد، اما حد فاصل دروازه قدیم و جدید همچنان گلوگاه تجاری تهران بود و جالب این که تا به امروز تا حد زیادی  این موقعیت را حفظ کرده است. 

بنابراین در این محدوده تاسیسات تجاری زیادی ساخته شد که یکی از آنها کاروانسرای درون شهری خانات بود.معماری آن به شیوهٔ آجر کاری است و دارای دو بخش حیاط و راهروی ورودی است. این کاروانسرا تا سال 1357 مورد استفاده بود تا این که در این سال دچار حریق شد و از رونق افتاد و در نهایت در اسفند ماه سال ۱۳۸۸ جهت برپایی جشن نوروزی بازگشایی مجدد شد.

طبیعتا در حال و هوای امروز شهر تهران یکی از گزینه‌های جدی برای کاروانسرای خانات، تخریب آن و ساخت یک مجتمع بزرگ تجاری بود، اما خوشبختانه با همکاری مالک، سازمان میراث فرهنگی و شهرداری تهران مرمت شد و اکنون با فضاهای متنوع و از جمله 54 حجره که تبدیل به دکان شده اند، جایگاه فروش خشکبار است. همچنین یک رستوران سنتی زیبا و دلپذیر نیز در بخشی از کاروانسرا برپا شده‌است. بنابراین بازید، خرید و صرف غذا در کاروانسرای خانات روز خاطره انگیزی را برایتان رقم خواهد زد.

نمایش بیشتر
  • امکانات

  • رستوران  فروشگاه 
مکانهای پیشنهادی
فودت کورت
رستوران
رستوران فرنگی
کافی شاپ
جاذبه تفریحی
جاذبه مذهبی
موزه
جاذبه طبیعت گردی
جاذبه گردشگری
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
رستوران ها
مراکز خرید
جگرکی
فست فودی
آب میوه و بستنی
شهرها
آش و حلیمی
نان و کبابی
بازار