• کاروانسرای شاه عباسی بیستون
  • کاروانسرای شاه عباسی بیستون
  • کاروانسرای شاه عباسی بیستون

کاروانسرای شاه عباسی بیستون

نوشتن نظر


رو به دشت سرسبز

شهر بیستون در 32 کیلومتری شرق کرمانشاه به خاطر وجود کوه بیستون و کتیبه معروف داریوش هخامنشی شهرت زیادی دارد. این مجموعه با آثاری از دوره پیش از تاریخ (نوسنگی) تا دوره قاجار در فهرست میراث فرهنگی جهان ثبت شده است. از جمله این آثار یکی هم کاروانسرای بیستون است که در دامنه کوه و رو به دشتی سرسبز و پهناور قرار دارد.

این کاروانسرا به شهادت کتیبه موجود، از آثار دوره شاه سلیمان صفوی است و توسط شیخ علی خان زنگنه، حاکم کرمانشاه در آن دوره ساخته شده است؛ چندان که سبک و سیاق آن، مطابق با الگوی معماری کاروانسراهای دوره صفوی است. تا سال‌های اخیر این کاروانسرا در دست قوای نظامی و انتظامی بود و طبیعتا آسیب‌هایی را هم متحمل شده بود، اما پس از نامزدی مجموعه تاریخی بیستون برای ثبت در فهرست میراث جهانی به سازمان میراث فرهنگی واگذار شد.این سازمان نیز آن را مرمت کرد تا امروزه پذیرای گردشگران و میزبان برنامه های فرهنگی باشد.

از آنجا که کاروانسرای بیستون تقریبا در منتهی الیه غربی مجموعه آثار تاریخی بیستون قرار گرفته، گاهی گردشگران دیدن آن را از دست می دهند. حال آن که علاوه بر ساختمان کاروانسرا، محیط طبیعی پیرامون آن نیز به‌ویژه در فصل بهار تماشایی است.

این اثر در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۵۳ با شمارهٔ ثبت ۹۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نمایش بیشتر