• موزه پول ایران
  • موزه پول ایران
  • موزه پول ایران

موزه پول ایران

  کیلومتر 4 جاده تهران به کرج - مجموعه ارم سبز
  44143089

نوشتن نظر


موزه پول ایران یا تماشاگه پول تا سال 1385 در بلوار میرداماد، نرسیده به پل میرداماد در ساختمان دفینه قرار داشت ولی پس از آن به کیلومتر ۴ جاده تهران - کرج در مجتمع سبز ارم منتقل شد.

موزه پول اولین موزه‌ی تخصصی و البته دائمی اسکناس، سکه و دیگر اوراق بهادار در ایران است که تاریخ افتتاح آن به ۱۷ تیر ۱۳۷۶ برمی‌گردد.

این مجموعه‌ی تخصصی شامل بیش از ۱۴۰۰ سکه، ۷۵۰ اسکناس و ۲۰۰ اوراق بهادار دیگر است که در یک ساختمان با مساحت ۷۰۰ مترمربع نگهداری می‌شوند و دارای بخش‌های متعددی مانند بخش دوران قبل از پیدایش پول، بخش‌های مربوط به تاریخ سکه و قسمت‌های مربوط به تاریخ اسکناس است.

در بخش سکه نخستین سکه‌های ایرانی ازدوره‌ی هخامنشی، سکه‌هایی متعلق به امرای هخامنشی، سکه‌هایی از سلوکیان، ساسانیان، اسکندر مقدونی و حتی سکه‌هایی اسلامی از دوره‌های غزنویان، سلجوقیان و دیگر دوره‌ها یافت می‌شود.

از  اشیا منحصر به فردی که دراین موزه وجود دارد سکه‌ی لیدی (LIDY) یا لید است که مربوط به ۵۱۴ سال قبل از میلاد است و می‌گویند اولین سکه‌ی جهان است و در شرایط خاصی نگهداری می شود.

در سال ۱۳۷۸ نیز یک بخش جدید به این مجموعه اضافه شد که شامل سکه واسکناس‌های ملل مختلف است و علاوه بر سکه و اسکناس آن کشورها پرچم و نقشه‌ی آنها، و اطلاعاتی در مورد ارزش پول و واحد پول آن کشورها نیز وجود دارد.

نمایش بیشتر
  • اطلاعات ضروری

  • همه روزه به جز پنج شنبه و جمعه : 8 الی 16
مکانهای پیشنهادی
فودت کورت
رستوران
رستوران فرنگی
کافی شاپ
جاذبه تفریحی
جاذبه مذهبی
جاذبه تاریخی
جاذبه طبیعت گردی
جاذبه گردشگری
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
رستوران ها
مراکز خرید
جگرکی
فست فودی
آب میوه و بستنی
شهرها
آش و حلیمی
نان و کبابی
بازار
  • دانستنی های مفید

  • نکات :

    * روزهای پنج شنبه و جمعه تعطیل است.

    * این موزه در داخل مجموعه پارک ارم قرار دارد و می توانید برنامه ریزی خود را به نحوی انجام دهید که در یک روز کامل هم از امکانات پارک ارم از قبیل شهربازی و باغ وحش و غیره بهره ببرید و هم از موزه پول دیدن نمایید.