• قطب منار

قطب منار

  (Qutub Minar)   

نوشتن نظر


این مناره سنگی که به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است به عنوان بزرگترین برج سنگی دنیا شناخته می شود. ارتفاع آن بیش از ۷۲ متر و قطر آن در پایین ترین قسمت حدود ۱۴ و در بالاترین قسمت حدود ۳ متر می باشد.

شروع ساخت این برج از سال ۱۱۹۹ میلادی توسط قطب الدین ایبک ( Qutubuddin Aibak ) بوده است و تکمیل آن با جانشینان پس از او که تا سال ۱۳۸۶ میلادی به طول انجامیده.

درست در کنار قطب منار، مسجد قوه الاسلام قرار دارد که که شروع ساخت آن توسط قطب الدین ایبک به سال ۱۱۹۳ میلادی بر می گردد. ساخت این اولین مسجد ساخته شده توسط پادشاهان هند حدود ۴ سال طول کشیده است. به نظر می رسد قطب منار جهت اذان گفتن توسط موذن برای این مسجد ساخته شده است.

این مسجد دارای یک صحن مستطیل شکل است که در میان آن ستونی فلزی با ارتفاع حدود ۲۲ قرار دارد که قدمت آن برای قرن ۴ یا ۵ میلادی می باشد و به نوعی نمایانگر استفاده از متالوژی در زمان هند باستان است. نکته جالب در مورد این ستون عدم زنگ زدگی آن تا کنون با وجود گذشت حدود ۱۶۰۰ از ساخت آن می باشد. در فرهنگ مردم عادی هند حلقه کردن دست از پشت به این ستون، باعث خوشبختی است که امروزه برای حفاظت ستون،‌ بازدید کنندگان را از این کار منع می کنند.

دروازه جنوبی مسجد که دروازه علایی نام دارد نیز جزو دیدنی های این مکان است که در سال ۱۳۱۱ توسط علاالدین خلجی ( Alauddin Khalji ) ساخته شده است. خلجی تصمیم داشت در کنار قطب منار، برجی با ارتفاع دو برابر ارتفاع قطب منار بسازد که عمر او فقط تا ارتفاع ۲۵ متری این برج با او همراه بود و پس از مرگش نیز کسی ساخت این برج را ادامه نداد. این برج نیمه کاره که در شمال قطب منار قرار دارد نیز مکانی دیگر جهت بازدید شماست.

مقبره ایتوت میش ( IItutmish ) و آرامگاه علاالدین خلجی ( Alauddin Khalji ) نیز از دیگر دیدنی های این مکان است. مقبره ایتوت میش از بیرون یک فضای مربع شکل ساده به نظر می رسد ولی داخل آن مملو از کتیبه ها و کنده کاری های هندسی است.

قطب منار و دیدنی های اطراف آن در فاصله ۱۸ کیلومتری جنوب دهلی قرار دارد.

نمایش بیشتر