• پارک ملی آمبوسلی

پارک ملی آمبوسلی

  (Amboseli National Park)   

نوشتن نظر


پارک ملی آمبوسلی با وسعت 390.26 کیلومتر مربع در جنوب کشور کنیا و در نزدیکی کوه معروف کلیمانجارو قرار دارد. این پارک در منطقه Loitoktok در استان Rift Valley قرار دارد. شما در این پارک هم می توانید از چشم انداز زیبای کوه کلیمانجارو لذت برده و در کنار آن عکاسی کنید و هم با توجه به سطح مسطح پارک می توانید از فاصله ای نزدیک انواع پستانداران آفریقایی را که در پارک زندگی می کنند، مشاهده نمایید.

این پارک 5 دروازه اصلی دارد که Kulunyiet ، Meshanani ، Kitirua ، Iremito و Airstrip نام دارند. شما برای ورود به این پارک باید حتما دارای "سافاری کارت" (Safari Card) باشید که می توانید آن را از دفاتر شرکت سرویس دهنده خدمات حیاط وحش در کنیا که Kenya WildLife Service نام دارد و به صورت مخفف KWS خوانده می شود و در سطح شهر نایروبی و معمولا در پارک های ملی قرار دارند، تهیه نمایید. در میان دروازه های پارک نیز فقط در کنار دروازه Iremito این کارت ها به فروش می رسد. برای خرید این کارت باید کارت شناسایی که قاعدتا گذرنامه تان می شود را به همراه داشته باشی.

دو مسیر اصلی از نایروبی به پارک آمبوسلی وجود داره که معمولا از یکی از آنها برای رفتن از نایروبی به پارک استفاده می شود و از دیگری برای برگشت از پارک به نایروبی. مسیری که از نایروبی به پارک می رود از طریق جاده Arusha می باشد که از حدود 240 کیلومتر مسافت دارد. مسیر برگشت از پارک به نایروبی نیز از طریق جاده Mombasa می باشد که این جاده نیز 228 کیلومتر مسافت دارد.

روش دیگری که می تواند شما را از نایروبی به پارک برساند استفاده از هواپیماهای کوچکی است که فرودگاه آنها در داخل خود پارک می باشد و از نایروبی و کلیمانجارو و ... به این پارک پرواز دارند.

دمای هوا در این پارک معمولا بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد می باشد و به طور میانگین سالیانه 200 تا 700 میلی لیتر باران در آن می بارد.

شما در این پارک علاوه بر مشاهده حیات وحش از نزدیک، می توانید با مردم قبیله ماسایی که ساکنان بومی این پارک هستند و در دهکده های مختلف زندگی می کنند، ملاقات کرده و با آداب و رسوم آنها آشنا شوید. افراد قبیله ماسایی از کشور سودان مهاجرت و از طریق مرزهای اتیوپی وارد کنیا شده اند. زبان ماسایی ها "ماآ" است. ماسایی ها اعتقاد سرسختی دارند که باید رسوم و سنت قدیمی خود را حفظ کنند و از این رو به شدت با پیشرفت و استفاده از تکنولوژی مبارزه می کنند.

خدای ماسایی ها enkai نام دارد که مردمان قبیله قربانی هایشان را با مراسمی خاص برای او انجام می دهند. ماسایی ها در خانه هایی از گل زندگی می کنند که توسط زنان قبیله ساخته می شود. در واقع وظیفه اصلی زنان قبیله خانه داری و ساخت این خانه ها می باشد.

 در این قبیله رسم جالبی برای خروج از دوران کودکی و ورود به دوران بزرگسالی وجود دارد. برای این اتفاق پسرها در حدود سن 14 تا 16 سالگی با مراسم خاصی ختنه می شوند. در این مراسم افرادیکه باید خته شوند خودشان را با گِل سفید می پوشانند و گرد هم می آیند. پس از اینکه پوست ختنه گاه بریده می شود، خون آن در پوست گاو جمع شده، بر روی سر هر پسر قرار داده می شود. چند هفته بعد، زمانیکه زخم اندام جنسی بهبود یافت، موی سرهایشان تراشیده و پسرها می توانند جنگجو شوند. دخترها نیز مراسمی مربوط به خودشان را دارند که درآن سرهایشان را با برگ درخت نخلی مخصوص تزئین و سپس بخشی از اندام جنسی شان بریده یا سوراخ می شود. التیام زخم اندام جنسی دخترها نشان از عبور از دوران کودکی بوده و پس از آن می توانند ازدواج کنند.

در این قبیله افرادِ هم سن توجه ویژه ای به هم دارند و افراد قبیله با هم، گروه های سِنی تشکیل می دهند. یعنی افراد هم سن و سال که معمولا در یک زمان خته کرده اند، با هم گروهی مادام العمر را تشکیل می دهند. این گروه های سنی ارتباط ویژه ای با هم دارند تا این حد که قرض دادن همسرانشان به هم نیز امری رایج به حساب می آید. در جامعه ماسایی مردها حقوق جنسی نسبت به همسرانِ برادران خود دارند. در واقع همسر هم فرد ماسایی بالقوه همسر برادران و هم گروه های او نیز می باشد. هرچند در سال 2004 به علت شیوع بیماری ایدز رهبران قبیله سعی کردند تا این رسم را بردارند ولی اعتقاد همچنان در میان افراد قبیله باقی است و آن را نوعی احترام به همدیگر می دانند.

نمایش بیشتر
  • دانستنی های مفید

  • نکات :

    اگر می خواهید با رسم و رسوم عجیب این قبیله بیشتر آشنا شوید باید چمدانتان را بسته و به کنیا سفر کنید.

    هنگام بازدید از این پارک حتما با خودتان دوربین عکاسی خوب، دوربین چشمی، کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی و کلاه ببرید. اگر قصد اقامت در پارک را دارید نیز همراه داشتن تجهیزاتی مثل چادر و پتو و ... بدیهی به نظر می رسد. البته در نزدیکی این پارک اقامتگاه هایی نیز وجود دارد که در سایت KWS می توانید اطلاعات آنها را مشاهده کنید.