• حمام نوبر (رستوران سنتی شهریار)
  • حمام نوبر (رستوران سنتی شهریار)
  • حمام نوبر (رستوران سنتی شهریار)

حمام نوبر (رستوران سنتی شهریار)

  تقاطع خیابان امام و تربیت
  041-35540057

نوشتن نظر


حمام تاریخی نوبر یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر تبریز است که از دوران قاجاریه به یادگار مانده است و اکنون کاربری سفره خانه سنتی دارد. این بنا بل ۶۹۶ مترمربع زیربنا در ناحیه مرکزی شهر تبریز و در تقاطع خیابان‌های امام خمینی و تربیت، روبروی کاخ شهرداری تبریز، واقع شده است.

حمام نوبر دارای دو بخش اصلی سربینه و گرم‌خانه است؛ سربینه یا رختکن حمام فضایی بزرگ با قاعده هشت ضلعی است که بخش میانی آن طاق‌بندی شده و گنبد روی هشت ستون سنگی استوار است. علاوه بر این، حوضی هشت گوشه نیز در وسط این بخش قرار دارد که گرداگرد آن با سکوهایی احاطه شده است. بخش گرم‌خانه نیز دارای طاق و گنبد بزرگی است که به همراه ستون‌ها و سرستون‌های سنگی مقرنس‌کاری شده سربینه و اجرای کاربندی و ترکیب آجر و کاشی و پوشش معقلی مناسب حمام و همچنین کتیبه‌های مصور زیبای ورودی جلوه خاصی به این بنای تاریخی بخشیده‌اند. سالن اصلی حمام دارای چهار پایه سنگی در مرکز سالن است و ستونی بزرگ بخش مرکزی را می‌پوشاند.

این حمام تا سال 1373 کاربری حمام داشته و به صورت عمومی از آن استفاده می شده ولی در سال 1378 با ثبت در فهرست آثار ملی ایران و پس از مرمت، کاربری سفره خانه سنتی پیدا کرد که از سه بخش چای خانه (سربینه)، رستوران (گرمخانه) و کباب خانه (پشت بام) تشکیل شده است.

رستوران حمام نوبر که با عنوان رستوران سنتی شهریار فعالیت می کند ظرفیت 180 نفر ظرفیت دارد و به عنوان اولین و بزرگ‌ترین سفره‌خانه سنتی شهر تبریز شناخته می شود.

نمایش بیشتر
  • امکانات

  • سرو غذای حلال  بوفه