• کاروانسرای مرنجاب
 • کاروانسرای مرنجاب
 • کاروانسرای مرنجاب

کاروانسرای مرنجاب

  کیلومتر 50 جاده مرنجاب
  031-54732282

نوشتن نظر


کاروانسرای مرنجاب که ساخت آن به دوره صفویه بازمیگردد در حدود 50 کیلومتری شمال شهر آران و بیدگل قرار دارد. برای رسیدن به این کاروانسرا می بایست از طریق بلوار ارتش در شمال شهر آران و بیدگل 6 کیلومتر جاده آسفالته را طی کنید تا به کیوسک نگهبانی ورودی جاده مرنجاب برسید. پس از پرداخت هزینه ناچیز ورود به منطقه کویری، اجازه ورود به این منطقه را پیدا می کنید و وارد جاده خاکی مرنجاب می شوید. با طی کردن حدود 50 کیلومتر در این جاده به کاروانسرای مرنجاب می رسید که هم یک جاذبه تاریخی حساب می شود و هم یک کمپ اقامتی.

کاروانسرای مرنجاب با قدمتی بیش از 350 سال و با وسعت 3 هزار و 500 متر مربع  زیربنا دارای 29 اتاق است. این کاروانسرا در شوره زار و در کنار بزرگترین دریاچه نمک ایران واقع  شده است اما دارای قنات آب شیرین است. وجود بزرگترین تپه های شنی و بند ریگ و همچنین دریاچه نمک و جزیره سرگردان و ساختمان زیبا وسالم کاروانسرا و امکاناتی از قبیل استراحتگاه برای مسافرین و  امواج تلفن همراه در دل کویر این مکان را برای گردشگران مناسب کرده است.

شما می توانید از امکاناتی از قبیل شترسواری، سافاری، رصد ستارگان و ... در کاروانسرای مرنجاب لذت ببرید و یا با کمی رانندگی در دل کویر به دریاچه نمک رسیده و بازدیدی از جزیره سرگردان آن داشته باشید.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
جاذبه مذهبی
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  * در فاصله تقریبا 12 کیلومتری از شرق کاروانسرا، تپه‌های روان شنی وجود دارد که از جاذبه‌های بسیار زیبای کویر مرنجاب است.

  * باتوجه به خاکی بودن جاده مرنجاب یا با ماشین مناسب به این منطقه سفر کنید و یا در ابتدای جاده ماشین خود را گذاشته و به صورت روزانه ماشین اجاره کنید. البته می توانید از تورهای مسافرتی نیز برای رفتن به این منطقه استفاده کنید.

  * امکان ورود به منطقه کویری مرنجاب فقط در روز می باشد و ایست نگهبانی پایان اتوبان ارتش مانع ورود افراد و ماشین ها در طول شب به این منطقه می شود. پس با توجه به اینکه از ابتدای کیوسک اول نگهبانی تا کاروانسرای مرنجاب حدود 50 کیلومتر جاده خاکی می باشد، برنامه خود را به نحوی تنظیم کنید که قبل از غروب به کاروانسرا برسید.

  * اگر تمایلی به رانندگی طولانی در جاده خاکی تا رسیدن به کاروانسرای مرنجاب را ندارید می توانید کمپ کویری احمد که در کیلومتر 11 جاده مرنجاب و حدود 40 کیلومتر قبل از کاروانسرای مرنجاب قرار دارد را برای اقامت انتخاب کنید.