کویر مرنجاب یکی از محبوب ترین نقاط گردشگری در ایران است که مقصد همیشگی بسیاری از تورهای گردشگری و عاشقان کویر است. کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان پهناور اصفهان واقع شده است که از شمال به دریاچه‌ی نمک آران و بیدگل، از شرق به کویر  بند ریگ و پارک ملی کویر، از غرب به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک حوض سلطان  و حوض مره و در نهایت به شهرستان آران و بیدگل از سمت جنوب منتهی می‌شود.

بهترین مسیر برای رسیدن به کویر مرنجاب، شهر آران و بیدگل می باشد. شما می توانید از طریق بلوار ارتش در شمال این شهر به ابتدای جاده مرنجاب رفته و پس از عبور از گیت نگهبانی ابتدای جاده وارد منطقه کویری مرنجاب شوید. هرچند از اینجا به بعد دیگه شما هستین و کویر ولی بهتره برای استفاده امن تر از این طبیعیت زیبا ابتدا در یکی از اقامت گاه این منطقه مثل کمپ کویری احمد که در اوایل جاده مرنجاب قرار داره و یا کاروانسرای مرنجاب که در کیلومتر 50 جاده و در نزدیکی دریاچه نمک قرار داره اقامت کنید و سپس با راهنمایی افراد متخصص که در این کمپ ها مستقر هستند از امکاناتی مثل شتر سواری، سافاری، رصد ستارگان و ... لذت ببرید.

هرچند برای لذت بردن از این مجموعه می توانید با کمک راهنما به هرکجای کویر بروید و کویر گردی کنید و آتش روشن کنید و ...  ولی برخی از مناطق کویر مرنجاب نسبت به دیگر نقاط معروف ترند و البته شلوغ تر

برخی از نقاط معروفتر عبارتند از:

دریاچه نمک:
دریاچه نمک که هم اکنون صرفا نام دریاچه را یدک می کشد بیشتر یک نمکزار بزرگ و البته زیباست که شما می توانید با ماشین تا وسط های این دریاچه بروید و در صورت تمایل سنگ نمک بردارید و با دنیای سفید نمکی عکس بگیرید.


جزیره سرگردان:

این مکان نیز آن گونه که از اسم جزیره انتظار داریم نیست، چرا که دور تا دور  آن را به جای آب، نمک‌زار فرا گرفته است. با این وجود در برخی از زمان‌های  سال به دلیل بارندگی اطراف آن آب حدود ۲ تا ۵ سانتی‌متر بالا می‌آید و  جلوه‌ی زیبایی به آن می‌بخشد. نامگذاری نام سرگردان به این خاطر است که هنگامی که از فاصله دور به  این جزیره نگاه می کنید دو انتهای جزیره در افق محو می شوند و منظره ای  مانند کشتی سرگردانی در دریای بیکران کویر پدید می آورند. محو شدن دو  انتها به علت گرمای شدید منطقه و در نتیجه آن خطای دید و شکست نور است .  پیشینیان معتقد بودند که این جزیره همواره در حال حرکت است و از جایی به  جای دیگر نقل مکان می کند . 


خطب شکن:

"خطب" نام چوبکهای تعبیه شده در قسمت جلو و عقب جهاز شتر است که بار روی جهاز را هنگام جلو و عقب رانده شدن، مهار کند. درواقع عبارت "خطب شکن"از این موضوع ریشه گرفته که در مسیرهای شیب دار جاده خاکی منتهی به کاروانسرای مرنجاب،گهگاه بارشتر براثر سنگینی یا شیب جاده آنقدر به جلو و عقب رانده میشده که فشار ناشی از آن سبب شکستن خطب جهاز میگشته و به همین دلیل نیز به این بخش از مسیر شیب دار جاده،"خطب شکن" میگویند. پس از عبور از این شیب تند در قسمت جنوبی جنگلهای تاق و در سوی شمال دور نمای دریاچه نمک قابل رویت است.


ریگ جن:

یگ جن ناحیه ی وسیعی از تپه های شنی و با تلاق های نمک می باشد که در دل  دشت کویر قرار گرفته است . این ناحیه که جز صعب العبور ترین نواحی جهان  است، در قدیم کاروان ها و مسافر ان کویری هیچگاه از آن عبور نمی کردند و  اکنون نیز هیچ راه و یا روستای کوچکی در آن وجود ندارد و به غیر از محققان  که بسیار انگشت شمار می باشند کسی از آن عبور نکرده است . پیشینیان ما این  سرزمین را نفرین شده و پایگاه ارواح پلید و شیاطین می دانستند ، امروزه نیز  اکثر شهر و روستاهای اطراف آن این عقیده را دارند و داستان ها و باور هایی  برایش ساخته اند ،چرا که از قدیم می گفتند هر که وارد این این سرزمین شود،  زنده نخواهد ماند و یا نا پدید می شود؛شاید کسانی که وارد این ناحیه  میشوند یا درون باتلاق های نمکی گرفتار می گردیدند یا براثر تشنگی و ضعف  کشته می شدند.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
جاذبه مذهبی
اقامتگاه های بوم گردی
جاذبه تاریخی
  • دانستنی های مفید

  • نکات :

    * با توجه به خاکی بودن جاده مرنجاب  ترجیحا از ماشین های مناسب جاده خاکی استفاده کنید. شما همچنین می توانید  در ابتدای جاده مرنجاب ماشین خود را گذاشته و ماشین مناسب به صورت روزانه  اجاره کنید.

    * پس از پایان بلوار ارتش و  در ابتدای جاده مرنجاب، کیوسک نگهبانی ای وجود دارد که باید از آن باقیمت  کمی رسید ورود به منطقه کویری را دریافت کنید. یادتون باشه شب ها نمی  توانید وارد جاده کویری شوید و اگر شب به این نگهبانی برسید، اجازه عبور به  شما نمی دهد.

    *  از مرکز شهر آران و بیدگل تا پایان بلوار ارتش که گیت ورودی منطقه کویری  قرار دارد حدود 6 کیلومتر جاده آسفالته است ولی بعد از آن جاده خاکی می شود