• کلیسای عیسی منجی

کلیسای عیسی منجی

  (cathedral of christ the saviour)   

نوشتن نظر


کلیسای جامع عیسی منجی که مسیح ناجی نیز به آن می گویند ( Храм Христа Спасителя ) بلندترین کلیسای ارتدکس شرقی در جهان است.


ماجرای ساخت این کلیسا به شکست ناپلئون از الکساندر اول در سال 1812 بر می گردد. وقتی که تزار الکساندر اول توانست ناپلئون را در جنگی سخت شکست دهد، به رسم آن زمان و به جهت شکرگزاری این پیروزی تصمیم به ساخت این کلیسا گرفت. ابتدا بنای کلیسا در مکانی دیگر گذاشته شد ولی در سال 1826 نیکلای اول دستور جابجایی مکان ساخت کلیسا را داد. از سال 1839 ساخت کلیسا در مکان فعلی شروع شد و تا سال 1883 ادامه پیدا کرد و در 23 می 1883 در حضور تزار الکساندر سوم وقف اعمال عبادی شد.

در سال 1930 استالین تصمیم گرفت این کلیسا را خراب کند و به جای آن کاخ شوراها را بسازد. این کاخ باید مرکز سیاسی و اجتماعی مسکو، کل اتحاد شوروی و نماد عظمت دوران سوسیالیسم می شد. طرح ساختمان شامل بنایی به ارتفاع 400 متر بود که در بالای آن مجسمه ای 100 متری از لنین قرار می گرفت که همچون مجسمه آزادی در نیویورک، داخل آن نیز قابل استفاده بود. به همین منظور در سال 1931 تزئینات داخلی کلیسا را جمع آوری کرده و کل کلیسا را منفجر کردند و کلیسا به طور کامل تخریب شد. ولی با شروع جنگ جهانی دوم و پس از آن مرگ استالین عملا کاخ شوراها نیز ساخته نشد. و آن فضا به عنوان خرابه ای باقی ماند. هرچند در بازه ای از زمان در این مکان استخری نیز زده شد که آن نیز عمر زیادی نداشت.

پس از سالها و با سقوط حکومت کمونیستی، شهردار مسکو در سال 1992 مجددا دستور ساخت کلیسای قدیمی را دقیقا با همان طرح و شکل و در محل قدیمی اش داد و پس از 8 سال در 19 آگوست 2000 مجددا کلیسای عیسی منجی ساخته و وقف اعمال عبادی شد.

نمایش بیشتر