• روستای ورکانه (چشمه قل قل)

روستای ورکانه (چشمه قل قل)

نوشتن نظر


روستای ورکانه در شرق شهر همدان قرار دارد و ویژگی ای که آن را برای مسافران تماشایی کرده، بافت جالب سنگی این روستاست. بافت اکثر روستاهای کشور از خانه‌های خشتی و گلی تشکیل شده است اما این روستا، تصویر متفاوتی را از آنچه که تو ذهنتون هست پیش روتون قرار میده. 

از جاذبه‌های گردشگری ورکانه یا به اصطلاح روستای چشمه قلقل، باغ‌های  پهناور گردو، زردآلو، انگور و سیب هست که جلوه‌های خاصی رو به زیبای این روستا اضافه کرده است. ورکانه تو فصل‌های بهار و تابستان، اقوام کوچ نشین و  چادر نشین رو مهمون خود میکنه و گردشگران بسیاری هم به این منطقه سفر میکنن.

برخی از جاذبه های ورکانه  :

* ساختمان مسجد روستا در بافت قدیمی
در  روستای ورکانه تنها یک مسجد وجود دارد که در ضلع جنوبی روستا به چشم می  خورد. بنای این مسجد نوساز می باشد و با مصالح جدید ساخته شده است. نمای  ساختمان آن آجری است و به لحاظ معماری داخلی کاملا ساده می باشد. درون مسجد  یک محراب کوچک وجود دارد که کاشی‌کاری اندکی اطراف آن را زینت داده است.  وضوخانه، فضاهای پشتیبانی و خدماتی نیز در اطراف مسجد قرار گرفته اند.

* آرامگاه امامزاده غیب
یکی از مکان های مقدس در ورکانه آرامگاه امامزاده غیب است که در بین مردم روستا از ارزش و احترام زیادی برخوردار می باشد. این آرامگاه در محله ای به  نام درب مسجد قرار دارد و روزهای پنج‌شنبه و جمعه محوطه ی آن بسیار شلوغ می شود.

روستای ورکانه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و بعنوان منطقه ویژه گردشگری معرفی شده است.

قلعه مهری خانم 
قلعه  اربابی نیز بنایی است که ساختمان آن با پلان چلیپایی طراحی شده است. این  قلعه مربوط به مهری خانم، ارباب روستا بوده است. این بنا در ابعاد ۱۲ در ۲۰  متر و با زیربنای ۳۳۰ مترمربع در دو طبقه ساخته شده و طبقه دوم در قسمت  مرکزی بنا ایجاد شده است.
ورودی بنا نیز از طبقه همکف و طبقه اول و از  ضلع شرقی بنا صورت می‌گرفته است و دو پله از دو طرف ورودی طبقه همکف به  طبقه اول منتهی می‌شود.
این بنا در فاصله ۱۰۰ متری در ضلع جنوبی روستا و در بستر سبز کوهپایه و مشرف به روستا واقع شده است.

نمایش بیشتر
  • دانستنی های مفید

  • نکات :

    * برای دسترسی به روستای ورکانه و به اصطلاح چشمه قلقل، ابتدا به همدان برسید  و از اونجا به سمت جاده همدان، ملایر برید. بعد از خروج از شهر و در ۵  کیلومتری جاده در سمت راست، تابلوی به سمت “سد اکباتان” رو میبینید و بعد از وارد شدن به سمت مسیر این جاده و بعد از عبور از سد اکباتان و روستای  “یلفان”، “شمس آباد” و “علی آباد” به ورکانه می‌رسید. مسافت ۳۰ کیلومتری همدان تا ورکانه روهم نیم ساعته طی میکنین.

    * سریال علی البدل در این روستا فیلم برداری شده بود و چون در آن سریال به این روستا، چشمه قل قل می گفتند، این نام برای روستای ورکانه به یک شهرت تبدیل شد.