• حمام تاریخی سلطان امیر احمد

حمام تاریخی سلطان امیر احمد

  (Sultan Amir Ahmad Bathhouse)   

نوشتن نظر


این حمام در محله سلطان امیر احمد شهر کاشان در خیابان علوی واقع شده است و وجه تسمیه آن به جهت مجاورت با امامزاده سلطان امیر احمد ( نوه امام جواد (ع) ) می باشد، جزء بزرگترین شاهکار های معماری به شمار می رود.قدمت حمام سلطان امیراحمد را به دوران صفویه نسبت می دهند. البته این حمام بعد از زلزله 1192 ه.قتخریب شد و حمام فعلی در زمان قاجاریه و در سال 1292 ه.ق بر روی باز مانده های حمام قبلی بنا گردیده است.

این حمام زیبا  شامل قسمت هایی از قبیل  ورودی، سربینه، خزینه، گرمخانه و محل نظافت می باشد.همچنین کانال هایی جهت تعویض آب خزینه ها و حوضچه ها درکف حمام وجود دارد. دیوارهای این حمام با عایق های رطوبتی مخصوص مانند ساروج پوشانیده شده است.

این حمام  مدتی تغییر کاربردی یافته بود و به عنوان سفره خانه و قهوه خانه سنتی استفاده می شد ولی امروزه به عنوان موزه تحت پوشش سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری کاشان اداره می شود.

حمام سلطان امیراحمد به شماره 1251-3/12/1355 به ثبت آثار  ملی رسیده است و پروژه بازسازی و مرمت آن به سرپرستی جناب آقای مهندس مهدی هوشمندی نژاد و همکاری استاد سید علی اکبر حلی و مرحوم دکتر افسری انجام شد.

نمایش بیشتر