• خانه بروجردی ها

خانه بروجردی ها

  (Borujerdis House)   
  محله سلطان امیر احمد، خیابان علوی، خانه بروجردی ها
  4223777-031

نوشتن نظر


این خانه در محل سلطان امیر احمد کاشان در خیابان علوی واقع است. این خانه توسط بازرگانی به نام حاج سید حسن نطنزی در حوالی سال 1275 قمری در دوره قاجاریه ساخته شده است. چون صاحب خانه مال التجاره از بروجرد وارد می کرده، لذا به حاج آقا حسن بروجردی مشهور شده و خانه ای هم که متعلق به وی بوده است به خانه بروجردی موسوم گردیده است.

معمار این خانه یکی از نوابغ معماری کاشان و از طراحان معروف ساختمان به نام استاد علی مریم بوده است که در ایجاد دو بنای تاریخی دیگر کاشان، یکی خانه تاریخی طباطبائی (در نزدیکی خانه بروجردی) و دیگری تیمچه امین الدوله (واقع در بازار) نقش داشته است.

این خانه شامل دو قسمت بیرونی و اندرونی است و محلی که فعلا در معرض دید عموم است قسمت بیرونی این خانه است. در بام تالار نیز نورگیرها و بادگیرهای فوق العاده جالب و منحصر به فرد خود نمائی می نماید که از نظر طرح و اجرا در زمره آثار بدیع معماری سنتی است.

نکته جالب درباره ساخت این بنا دلیل ساخت آن است. گفته می شود هنگامیکه حاج سید حسن نطنزی (بروجردی) برای خواستگاری پسرش از دختر حاج سید جعفر نطنزی (طباطبایی) به خانه بزرگ آنها می روند (خانه ای که الان وجود دارد) خانواده دختر می گویند که خانواده بروجردی باید خانه ای در سطح و شأن خانواده آنها بسازند و اینگونه می شود که خانه بروجردی ها نیز در کنار خانه طباطبایی ها ساخته می شود.

نمایش بیشتر