• خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها

  (Tabatabaei House)   

نوشتن نظر


یکی از زیباترین و دیدنیترین بناهای تاریخی کاشان، خانه طباطبایی ها با وسعت 4730 متری اش می باشد که در محله سلطان امیر احمد در بافت قدیم کاشان واقع شده است و ساخت آن 10 سال طول کشیده است. خانه طباطبایی ها که دارای 40 اتاق و 4 حیاط و 4 سرداب و 3 بادگیر می باشد، ملک شخصی حاج سید جعفر طباطبایی نطنزی بوده است که در سال 1250 هجری قمری ساخته شده است. حاج سید جعفر طباطبایی تاجری خوش نام و معروف در دوران قاجار بود.

این خانه از  ۳ بخش اندرونی بیرونی و حیاط خدمه تشکیل شده است.

بخش اندرونی:
شامل اتاق پنج دری ساده در مرکز و دو حیاط در دو طرف آن و دارای سرداب هایی که بادگیرها هوا را در آن جریان می دهند که این قسمت محل سکونت خانواده مرحوم طباطبایی بوده است.

وجود بادگیر، سقف ضربی، نوع مصالح به کار رفته در بدنه،  دو جداره بودن بدنه، وجود حوضی که قبلاً در مرکز سرداب بوده، اختلاف ارتفاع با سطح کوچه حدود ۸ تا ۱۰ متر، نسیم خنکی که از سطح حوض حیاط مرکزی وارد زیرزمین می شود؛ همه این عوامل باعث شده تا به خصوص در فصل تابستان ۱۵ تا ۲۰ درجه اختلاف دما بین زیرزمین و بیرون آن مشاهده شود.

بخش بیرونی:
شامل تالار بزرگ (اتاق شاه نشین) در مرکز با نورگیرها و پنجره های مشبک رنگی و پنجره های کناری دو جداره که عمودی باز و بسته می شود. این اتاق دارای تزیینات نقاشی و آیینه کاری و گچ بری های جالب از جمله پنجره های مشبک گچی است که همچون پارچه توری ظریفی به نظر می رسد. در دو طرف اتاق شاه نشین اتاق های گوشواره بنا شده است. در جلوی اتاق شاه نشین، ایوانی با آیینه کاری و گچبری های جالب دیده می شود.
در طرفین تالار بزرگ دو حیاط خلوت و نور گیر به صورت قرینه یکدیگر احداث شده است که دارای تابلوهای بدیع نقاشی هستند و از نفایس آثار هنری این دیار به شمار می آیند.

حیاط خدمه:
شامل اتاق های خدمه، زیرزمین خدمه، آشپزخانه و اصطبل زمستانی و تابستانی است که البته بخش عظیمی از این قسمت از بین رفته است.

علاوه بر معماری زیبای این بنا که به سبک گودال باغچه و حیاط مرکز و همچنین قرینه و حجاب دار می باشد، ویژگی مهم دیگری که می توان برای آن ذکر کرد گچ بری ها و نقاشی هایی است که بیشتر در بخش بیرونی بنا قرار دارند. ظاهرا هنرمند بزرگ و نقاش باشی دربار ناصرالدین شاه قاجار یعنی میرزا ابوالحسن غفاری کاشانی ملقب به صنیع الملک با مالک خانه دوستی نزدیک و مراوده خانوادگی داشته است لذا به احترام این دوستی در اجرای گچ بری ها و ترسیم نقاشی های این خانه نظارت داشته است و بالطبع نتیجه کار چیزی فراتر از نمونه های مشابه شده است.

این خانه در نزدیکی خانه تاریخی بروجردی و در جوار بقعه مبارکه امامزاده سلطان امیر احمد(ع) از فرزندان امام موسی کاظم(ع) قرار دارد و شما می توانید برنامه ریزی سفرتان را به گونه ای تنظیم کنید که در یک زمان از هر سه مکان ذکر شده بازدید نمایید.

نمایش بیشتر