• روستای ماسوله

روستای ماسوله

  (Masuleh)   

نوشتن نظر


ماسوله معروف ترین روستای پلکانی ایران است. معماری روستای ماسوله با کوچه هایی پیچ در پیچ و خانه هایی که با گلدان های شمعدانی تزئین شده اند و بازار سنتی 4 طبقه اش واقعا دیدنی است. صفای ماسوله به پیاده روی در کوچه های پلکانی و خرید از بازار سنتی اش است اما اگر اهل کوهنوردی هستید، صعود به ارتفاعات این روستا را هم حتما امتحان کنید. در جنوب غربی رودخانه ماسوله نیز آبشاری قرار دارد که بازدید از آن را باید حتما در برنامه سفرتان قرار دهید. البته ماسوله آبشار معروف دیگری نیز دارد که در ارتفاعات ماسوله قرار دارد و دسترسی به آن نیازمند یک ساعت پیاده روی می باشد.

از فومن تا ماسوله حدود 34 کیلومتر مسافت است که البته جاده ای با صفا و آسفالته می باشد و شما می توانید هم در فومن اقامت داشته باشید و یک روز از سفرتان به ماسوله بیایید و هم می توانید یکی از هتل های ماسوله و یا یکی از مهمان خانه ها و یا خانه های اجاره ای اهالی روستا را برای سکونت انتخاب کنید.

در طول بازدید از ماسوله حتما خوردن غذاهای محلی آنجا مثل شامی ماسوله ( شامل: گوشت گوساله، پیاز، تخم مرغ، ادویجات و گوجه ) ، خورش سیر و شوید ( شامل : گوشت راسته بدون استخوان، سیر، باقالای تازه، روغن، تخم مرغ، نمک و فلفل و زرد چوبه )، نَهَه قورمه، قیسی پوئِنِه، خِنِش کوکو و بَزه گیر را تجربه کنید.

روستای ماسوله تابستانهای خنک و زمستانهای پر برف دارد و بهتر است اگر می خواهید از این روستا بازدید راحتی داشته باشید در اواسط بهار تا اواخر تابستان به آنجا بروید.

ماسوله دو موزه نیز دارد. یکی موزه مردم شناسی و دیگری موزه حیات وحش.

این روستا طی شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی به ثبت رسیده‌است.

نمایش بیشتر