• قلعه رودخان

قلعه رودخان

  (Roodkhan Castle)   

نوشتن نظر


شناخته شده ترین اثر تماشایی شهرستان فومن، قلعه رودخان است که حدود 25 کیلومتر با این شهر فاصله دارد. این قلعه نظامی و زیبابا مساحت 22300 متر مربعی اش در میان جنگلی انبوه قرار دارد و تاریخ ساختش به دوره سلجوقی بر می گردد.برخی از ساکنین منطقه به این شایعه باور دارند که این قلعه را «جن ها» بنا کرده اند. آنها در باور خود، اظهار می دارند هیچ بنایی که توسط آدمیزاد بنا شده باشد، نمی تواند اینقدر دوام بیاورد.

برای رسیدن به این قلعه پس از گذشتن از روستاهای گشت، کر و محله، گشت رودخان، سیاه کش، گوراب پس، ملسکام و سعیدآباد به روستای قلعه رودخان رسیده و پس از گذشتن از حیدرآلات و طی سه کیلومتر جاده خاکی، وارد اراضی پارک جنگلی قلعه رودخان شوید. پس از آن باید مسیر یک و نیم کیلومتری صعود تا محل قلعه را از راه پله احداث شده، طی کنید تا به خود قلعه و تصویر سربازان مسلحش برسید. مسیر سربالایی جنگل تا رسیدن به قلعه که بین دو قله‌ی سرسبر واقع است، بیش از یک ساعت پیاده‌روی دارد، به همین دلیل است که محلی ها قلعه رودخان را «قلعه‌ هزار پله» نیز می‌خوانند.

قلعه رودخان از دو بخش ارگ (محل زندگی حاکم و حرم‌سرای وی) و قورخانه (محل فعالیت‌های نظامی و زندگی سربازان) تشکیل شده است. از وجوه جالب توجه در معماری قلعه رودخان کاربرد طاق های جناغی و انواع مختلف آن و نیز طرح های آجرکاری و سنگ چینی است که نشان از دقت نظر سازندگان آن دارد.

پس از بازدید از این بنای تاریخی و پایین آمدن می‌توانید در رستوران و غذاخوری‌های جاده فومن از خوردن غذاهای ایرانی از جمله «ترش کباب» لذت ببرید.

نمایش بیشتر