• حضرت محمد هلال بن علی (ع )
  • حضرت محمد هلال بن علی (ع )

حضرت محمد هلال بن علی (ع )

نوشتن نظر


حضرت محمد هلال فرزند امیرالمومنین (ع ) شب اول ماه مبارک رمضان سال 14 هجری در مدینه منوره متولد گردید .

امیرمومنان (ع) برای ادای نماز مغرب به مسجد رفته بود که قنبر – غلام آن حضرت خبر ولادت این نوزاد را به مولایش داد . حضرت با شنیدن این خبر خوشحال گردید و برای ادای شکر این نعمت ، به آسمان نگاه کرد ، چون چشمش به هلال ماه رمضان افتاد فرمود : (( هذا هلال وجهه )) این نوزاد ، رویش چون ماه است ، به همین مناسبت ، او را ((محمد هلال )) نام گذاشت و از آن پس بود که به ((هلال علی )) شهرت یافت .

مادر محمد هلال (ع ) امامه دختر زینب ، فرزند رسول خدا (ص ) و ابوالعاص می باشد که پس از شهادت حضرت فاطمه (س)

و بنا بر وصیت آن حضرت ، امیر مومنان (ع ) وی را برای سر پرستی فرزندانش به عقد خود در آورد. بنابر این ، حضرت محمد هلال (ع) از طرف پدر ، فرزند بلافصل امیرمومنان (ع) و از سوی مادر ، با دو واسطه به رسول خدا (ص) انتساب دارد .

حرم

فضای حرم از کف به صورت هشت ضلعی است که در ارتفاع 4 متری به شکل دایره می شود و جداری درونی ساقۀ گنبد را تشکیل می دهد .

سقف از طاق بندی های کوچک مقرنس و آینه کاری تشکیل شده است وپشت آن کف گنبد می باشد .

ضریح وصندوق

ضریح اول ضریحی چوبی بوده که در سال 1330 شمسی ساخته و بر روی صندوق چوبی ، مضجع منور نصب شده است . ضریح دوم مکعب شکلی ، از جنس طلا و نقره ،در وسط حرم قرار دارد . این ضریح در سال 1351 طی مراسم با شکوهی با کمک افراد نیکوکار وهمت شادروان حاج علی اخباری ، علی بقال زاده ، حاج رجبی و عباس مؤذن پور و طراحی و قلمزنی هنرمندان اصفهانی ساخته وبه جای ضریح چوبی نصب گردید . کتیبه ی گرداگرد ضریح مطهر با آیات سوره << انسان >> و اشار در مدح حضرت محمد هلال (ع ) سروده ی شادروان سید شهاب موسوی مزین شده است .

در جنب در ورودی حرم و جنوب گلزار شهدا ، مسجد اعظم آستان در دو طبقه ساخته شده است که در طول سال نماز جماعت و کلیه مراسم مذهبی در آن برگزار می گردد .

در مجموعۀ آستان حضرت محمد هلال بن علی (ع) ده مناره وجود دارد . که دو گلدستۀ بلند آستان در دو طرف ایوان جنوبی را در وسط خود قرار داده است .

ساختمان این گلدسته ها همچون گنبد از دو پوشش گچ و آجر و کاشی کاری است .

هر گلدسته دارای سه قسمت پایه ، ساقه و کلاهک است . بنابر نظر کارشناسان، ترکیب کلی گنبد و گلدسته ها نمونه و نظیر ندارد .

نمایش بیشتر