دامغان کهن ترین و باستانی ترین شهر پارتی ایران است. نام قدیم آن ده مغان و صد دروازه بوده است و دارای آثار باستانی فراوانی از جمله تاریخانه می باشد. دامغان پایتخت اشکانیان بوده است.

مردم دامغان به زبان فارسی و لهجه دامغانی تکلم می‌کنند.

قدیمی‌ترین مسجد ایران به نام مسجد تاریخانه در این شهر قرار دارد. نام کهن دامغان (گومش یا قومس) در کتیبه سارگون دوم آشوری پات نانه آمده است یعنی شهری که ۹۹ نگهبان دروازه‌ها دارد.

دامغان دو گونه آب‌وهوا دارد. از جنوب به دشت کویر و از شمال به دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز متصل است. به همین دلیل بیشتر گونه‌های میوه در این شهر می‌رویند.

مهم‌ترین فراورده کشاورزی آن پسته است که مرغوب ترین پسته در ایران و در جهان بشمار می‌رود.پسته دامغان به سراسر جهان صادر می شود.

جاذبه های گردشگری :

چشمه‌های آب معدنی باداب سورت در ۶۸ کیلومتری شمال دامغان که در دنیا بی نظیر است.

مهم‌ترین تفریحگاه این شهر چشمه علی است که در ۲۵ کیلومتری شمال دامغان که از تفرجگاه‌های شاهان قاجار بود. تپه حصار نیز یکی از آثار به جای مانده از روزگاران کهن است و حدود ۷۰۰۰ سال قدمت دارد و تا به حال کاوشهای باستانی در آن صورت گرفته که نشان می‌دهد شهری است که در اثر زلزله بر سر مردمانش خراب شده‌است.

مسجد تاریخانه قدیمی ترین مسجد ایران. تاریخانه (به معنای خدایخانه، خانهٔ خدا) از آثار باستانی دامغان است که طبق تحقیقات اداره کل باستان‌شناسی، پیش از تسلط اعراب بر ایران، آتشکده بوده و بعداً به مسجد تبدیل شده است.

چشمه قل قل در ۵۰ کیلومتری شمال غرب دامغان روستای تویه دروار

مسجد جامع

برج چهل‌دختران

گنبد زنگوله

بازار بزرگ (بازارچه) دامغان

آرامگاه پیرعلمدار

امامزادگان جعفرومحمد

برج طغرل مهماندوست

غار شیربند

روستای قوشه و کارونسرای قوشه

بقایای مرکز ایالت قومس در جنوب روستای قوشه و غرب امیریه

چشمه پیر خوشتر در شمال شهر کلاته رود بار واقع در شمال دامغان

نمایش بیشتر
  • اطلاعات عمومی

  • پیش شماره تلفن : ۰۲۳
  • اطلاعات مردم شناسی

  • جمعیت : حدود ۵۸،۷۷۰ نفر
  • اطلاعات تکمیلی

  • بهترین زمان سفر :

    اواسط بهار تا اوایل پاییز بهترین زمان سفر به شهرهای استان سمنان است. در  اوایل بهار آب و هوای این شهر هنوز سرد است و سرسبزی های آن هنوز کامل نشده  است. از اوایل پاییز تا آخر زمستان نیز هوای سردی بر شهرهای استان سمنان  حاکم است.