بسیاری گرگان را به طبیعت بکر و زیبایش می شناسند. طبیعتی که باعث می شود هر ساله صدها هزار گردشگر برای فرار از هیاهوی زندگی شهری برای مدتی هر چند کوتاه به آن پناه ببرند تا این جواهر گردشگری ایران زمین خستگی را از تن آنها بزداید. جنگل های انبوه، رودهای خروشان، دشت های سرسبز، آبشارهای با شکوه و البته رشته کوه البرز باعث شده تا این شهر با شایستگی از برترین مناطق طبیعی کشورمان لقب بگیرد. اما در زیر پوست این طبیعت گوهری دیگر به نام تاریخ نهفته است. گرگان شهری با تاریخی چند هزار ساله است. شاید بتوان تاریخ این سرزمین را فرزند طبیعت نابش دانست که از چندین هزار سال پیش مردم را به اقامت در این بهشت کوچک وسوسه کرده است. اینجا جاییست که تاریخ و طبیعت مانند تار و پود در هم تنیده اند تا شاهکاری بیافرینند به نام گرگان.

شهر گرگان مرکز شهرستان گرگان و استان گلستان در جانب شرقی شمال کشور ایران است. گرگان کنونی تا سال ۱۳۱۶ «اَستَرآباد» یا «اَستراباد» نام داشت .گرگان قدیمی که به عربی جرجان خوانده می‌شد شهری آباد و مهم بود که در نزدیکی گنبد کاووس امروزی قرار داشته و اینک ویرانه‌های آن در حوالی امام‌زاده یحیی بن زید قرار دارد. نام گرگان برگرفته از (جرجان) و گرگان قدیم از سال ۱۳۱۱ برای استرآباد استفاده شد.

گرگان از شهرهای شمالی ایران است، آب و هوای معتدل دارد، هرچند تابستان‌های آن نسبتاً گرم و شرجی است. اقلیم منطقه بسیار گوناگون و متنوع است و کوه، جنگل و چمنزار، جلگه و دشت، بیابان و شوره‌زار، دریا و خلیج، رودخانه و تالاب و زمین کشاورزی را شامل می‌شود. شهر گرگان و منطقه پیرامونش که از نیمه سال ۱۳۷۶ خورشیدی به صورت رسمی به استان گلستان موسوم شده از یکم دی ماه ۱۳۱۱ خورشیدی تاکنون به نام گرگان و دشت شهرت داشته است.

از بناهای شهر قدیم گرگان بنای امامزاده نور واقع در کوی بازار نعلبندان و بنای مسجد گلشن در کوی درب نو و چند تکیه در نقاط مختلف شهر است.

بافت تاریخی گرگان، با مساحتی بالغ بر ۱۵۰ هکتار سومین بافت با ارزش و دارای سبک معماری پس از یزد واصفهان است و وسیع‌ترین بافت تاریخی شمال ایران است. بافت تاریخی این شهر در سال ۱۳۱۰ خورشیدی در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید که محدودهٔ آن منطبق بر محدودهٔ قاجاری شهر استرآباد است.

نمایش بیشتر
 • اطلاعات عمومی

 • مرکز استان 
 • پیش شماره تلفن : ۰۱۷
 • اطلاعات مردم شناسی

 • جمعیت : حدود ۳۲۹٬۵۳۶ نفر
 • اطلاعات جغرافیایی

 • همسایگان : علی‌آباد کتول-آق قلا-بندر ترکمن -کردکوی-رشته کوه‌های البرز
 • اطلاعات تکمیلی

 • بهترین زمان سفر :

  * گرگان نیز مانند بسیاری از شهرهای شمالی ایران دارای آب و هوایی معتدل است. البته تابستان های این شهر می تواند نسبتا گرم و شرجی باشد اما فصل بهار و پاییز آب و هوایی بسیار مطلوب را به این شهر اهدا می کنند. هر چند در طول فصل بهار بارش های این شهر بسیار زیاد می شود. به علت طبیعت جنگلی شهر گرگان این منطقه در پاییز به علت زردپوش شدن منظره ای بی نظیر و دیدنی را ایجاد می کند که هزاران گردشگر را به خود می کشاند. هر چند اگر می خواهید گرگان را در این فصل ببینید حتما لباس گرم و چتر به همراه داشته باشید.