• گنبد خشتی

گنبد خشتی

  (Gonbad Kheshti)   
  مشهد ، خیابان طبرسی، نرسیده به میدان طبرسی، بازارچه احسان، کوچه خشتی

نوشتن نظر


گنبد خشتی یکی از جاذبه‌های مذهبی تاریخی، مقبره امامزاده سیدمحمد، از نوادگان موسی بن جعفر معروف به گنبد خشتی است. این بنا ابتدای خیابان طبرسی در کوچه‌ای به همین نام در مجاورت کوچه سیاه آب قرار دارد.

این بنا مدفن امیرسلطان غیاث الدین محمد بن امر طاهرالموسی است که نسبش با 17 واسطه به امام موسی‌بن جعفر(ع) می‌رسد. البته برخی نقل کرده‌اند، وی امامزاده نیست، بلکه یکی از اطبای سپاه هارون الرشید بوده که در راه مرو در گذشته و در این نقطه که شهر تاریخی نوغان بوده، دفن شده است. طبق تاریخی که روی سنگ مزار آمده است، ایشان ماه رمضان سال ۸۵۲ هجری قمری در گذشته‌اند. گویا بنایی که بر مزار وی ساخته شده، همزمان با وفاتش در زمان سلطنت شاهرخ تیموری بوده است.

وجه تسمیه بنا به گنبد خشتی نیز به دلیل آجری یا خشتی بودن آن بوده است. گنبد خشتی پس از حرم حضرت امام رضا (علیه‌‌السلام) قدیمی‌ترین زیارتگاه مشهد مقدس است.

گرچه بنیان اولیه این بنا در دوره تیموری بنا شده، اما گنبد خشتی و بقعه آن در دوران شاه عباس صفوی از خشت ساده، بدون کاشیکاری و بدون گلدسته ساخته شده، هرچند داخل گنبد با گچبری زیبایی تزئین شده است. زمان احداث این بنای آجری، سوره ملک با خط خوش ثلث در زیر پوشش داخلی کتیبه شده و لبه‌های چهار ایوان نیز با سوره واقعه به قلم شیوای ریحان آراسته شده است.

این اثر در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۴۵ با شمارهٔ ثبت ۶۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است در عصر صفوی و قاجار، مرمت و فضای داخلی آن با نقاشی و کتیبه مزین شده است.


نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
رستوران
جاذبه مذهبی
موزه
جاذبه تفریحی
جاذبه طبیعت گردی
مجتمع تجاری
غذای محلی
مناسبت ها
هتل ها
هتل های آپارتمانی