• کلیسای ناجی در خون
  • کلیسای ناجی در خون
  • کلیسای ناجی در خون

کلیسای ناجی در خون

  (Saviour on spilled blood church)   

نوشتن نظر


کلیسای ناجی در خون یک کلیسا ارتدوکس روسی واقع در سن پترزبورگ، روسیه می‌باشد و عملیات ساخت آن از سال  1883 شروع و در سال  ۱۹۰۷ به پایان رسید که این بنا به سبک ملی‌گرایی رمانتیک طراحی شده‌است.

یکی از این کلیسا های معروف سن پترزبورگ کلیسای ناج است.البته کلیسای ناجی که یکی از اصلی ترین مناطق دیدنی و توریستی شهر سنت پترزبورگ روسیه است. نام های دیگری هم دارد. بنا به روایت هی تاریخی مختلف به این کلیسا، کلیسای بنا شده بر خون ریخته شده نیز گفته می شود . البته روایت اصلی این است که روزگاری عیسی مسیح از این جا دوباره رستاخیز می کند و به همین دلیل به این کلیسای جامع زنده شدن مجدد مسیح نیز گفته می‌شود.

از جمله نام های دیگر این کلیسا می توان به "خون مقدس"، "کلیسای رستاخیز"، "کلیسای ناجی در خون تپیده"، "کلیسای جامع معراج"، رستاخیز مسیح اشاره کرد. از همین رو است که اهمیت این کلیسا در نزد مردم مومن ارتودکس دو چندان می شود. به خاطرهمین به معماری آن بسیار توجه شده است و هم اکنون یکی از ساختمان های پر عظمت این شهر است.از معماری کاملا متفاوتی نسبت به کلیساهای اروپا بهره برده وبه جای مناره های سنگی دارای گنبد های رنگارنگی است که اصالت معماری روسی را می توان در آنها یافت. این کلیسا از چنان معماری و رنگ آمیزی داخلی و خارجی برخوردار است که حقیقتا به یک موزه تبدیل شده است.

از دیگر مشخصه های بارز این کلیسا جاده‌های آسفالت شده در دو سوی کانال آن است. در درون آن نیز مقبره‌ای باشکوهی برای تزار کشته شده ، در سمت مقابل محراب کلیسا، و درست در محلی که به تزار حمله شده بود، برای وی ساخته شد. این مقبره با سنگ های زیبا و گران قیمت تزئین شده است.

نمایش بیشتر