• موزه باستان شناسی استانبول
  • موزه باستان شناسی استانبول
  • موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول

  (Istanbul Archaeological Museums)   
  ترکیه ، استانبول ، خیابان فاتح ، شماره 34122

نوشتن نظر


موزه های باستان شناسی استانبول ترکیه از سه موزه ی باستان شناسی (ساختمان اصلی)، موزه هنرهای اسلامی و ترکی، موزه شرق باستان تشکیل شده است. در موزه باستانشناسی استانبول بیش از یک میلیون قطعه ی با ارزش نگهداری می شود که تاریخ و تمدن دوره های مختلف جهان را در خود جای داده اند. موزه  در سال 1811 میلادی به وسیله ی عثمان حمدی بی بنا نهاده شد.
 معماری شگفت انگیز موزه از تابوت زنان عزادار و تابوت اسکندر، که هر دو از شگفتی های موزه هستند نشانی دارد. در طبقه دوم موزه باستان شناسی استانبول آثار آناتولی، بین النهرین، مصر و عربی در معرض نمایش قرار دارد. ستون پادشاه اکد نارامسین، تفاهمنامه قادس و مجسمه زنجیرلی از آثار بسیار نادر و نفیس موزه باستانشناسی هستند. در این موزه آرشیو تابلو و همچنین 75000 نوشته میخی نگهداری میشود. داخل موزه میلیون ها اشیاء عتیقه  نگهداری میشه و  یکی از غنی ترین کلکسیون های تاریخی رو در خود جا داده .

شامل سه موزه میشه که یه جورایی موزه رو از لحاظ مسایل تاریخی بخش بندی میکنه :

۱ – موزه شرق باستان : این بخش مربوط به دوره های قبل از اسلام هستش و شما میتونین آثار ، مجسمه ها ، سنگ نوشته ها و … مربوط به این دوره ها در کشور ترکیه را مشاهده کنین .

۲ – موزه هنر اسلامی : بعد از ورود اسلام به ترکیه ، تحولات سیاسی و فرهنگی زیادی در این کشور صورت گرفت که علاوه بر ترکیه ، سایر کشور های منطقه رو هم تحت شعاع خود قرار داد ، موزه هنر های اسلامی در بردارنده ی شناسنامه ای تاریخی از دوره های مختلف حکومت های اسلامی در ترکیه اس  ، آثاری از نقش نگار های سنتی اسلامی که با هنر های باستانی مردم ترک تلفیق شده و نشانه هایی ماندگار را از خود برجای گذاشته ، همچنین در این موزه میتونین آثاری از دوره های جنگ های صلیبی رو هم مشاهده کنین .

۳ – موزه باستان شناسی : موزه باستان شناسی استانبول که ساختمان اصلی این مجموعه به حساب میاد ، مجموعه کاملی از تاریخ ترکیه اس . این موزه بزرگترین موزه باستانشناسی در ترکیه و یکی از غنی ترین موزه‌های جهان بشمار میاد که حاوی بیش از یک میلیون شی مربوط به تمام دوره‌های تمدن بشریه .


نمایش بیشتر
  • اطلاعات ضروری

  • همه روزه، از ساعت : : 9 صبح تا 7 عصر برای بازدید عموم باز است.
مکانهای مشابه
  • دانستنی های مفید

  • نکات : موزه باستانشناسی استانبول در منطقه امینونو استانبول واقع شده است و از جایی که نزدیک به کاخ توپکاپی واقع شده، دسترسی به این مکان تاریخی شگفت آور برای گردشگران بسیار آسان است. شما می توانید از انواع وسایل نقلیه عمومی از جمله مترو، اتوبوس و تراموا برای رسیدن به موزه باستانشناسی بهره ببرید. همپنین برای رسیدن به موزه ی باستان شناسی می توانید سوار تراموای کاباتاش زیتین بورنو شوید ودر ایستگاه گلخانه پیاده شوید و به آسانی به موزه ی باستانشناسی استانبول برسید و از لذت آشنایی با تاریخ ترکیه و جهان در استانبول بهره مند شوید.