شهر ازمیر نیز مانند دیگر شهرهای ترکیه تاریخی کهن دارد که به هزاران سال پیش برمی گردد. ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه بعد از استانبول و آنکارا از لحاظ بزرگی و دارای موقعیت ممتاز بعنوان شهری تجاری، صنعتی و بندری. 

ازمیر به دلیل قرار گرفتن در منطقه ای ساحلی از ابتدا به شکوفایی اقتصادی رسید. اگر چه ازمیر از نظر توسعه به شهرهای برتر اروپایی نمی رسد اما از نظر جاذبه طبیعی و تاریخی بدون شک حرف های زیادی برای گفتن دارد. شهری که زمانی محل حکمرانی امپراتورانی چون اسکندر مقدونی و هادریان رومی بوده است بدون شک تاریخ ژرف دارد. تاریخی که باید با پرسه زدن در کوچه پس کوچه های ازمیر رازهایش را کشف کرد و پس از گذراندن روزی تاریخی برای استراحت به سواحل نیلگون ازمیر پناه برد و خود را به دست آب های زلالش سپرد. تمامی جاهای دیدنی ازمیر زیبا هستند و انتخاب نکردن تور ازمیر ترکیه را سخت می کنند.

نام اول ازمیر اسمیرنا (Smyrna) بوده که از زبان یونانی گرفته شده است. نخستین آثار اقامت در شهر ازمیر در سال 178 بعد از میلاد به زلزله ای سهمگین به مرز نابودی کشیده شد اما این شهری نبود که به سادگی فراموش شود و رومیان آن را با شکوه تر از قبل بنا کردند. این شهر به دلیل واقع بودن در کنار خلیج ازمیر از ابتدای شهری تجاری و یکی از شاهرگ های اقتصادی ترکیه بوده است. امروزه ازمیر سومین شهر شلوغ ترکیه بعد از استانبول و آنکارا است. تاریخ کهن ازمیر این شهر را به شهری چند فرهنگی تبدیل کرده که ادیان و نژاد های زیادی در آن زندگی می کنند و این خود جاذبه های گردشگری ازمیر را دو چندان کرده است.

نمایش بیشتر
  • اطلاعات عمومی

  • پیش شماره تلفن : (+90) 232
  • اطلاعات مردم شناسی

  • جمعیت : حدود ۴٬۱۱۳٬۰۷۲ نفر
  • اطلاعات جغرافیایی

  • مساحت : ۷٬۳۴۰٫۰۰ کیلومتر مربع
مکانهای پیشنهادی
سوغاتی
  • اطلاعات تکمیلی

  • بهترین زمان سفر :

    تابستان های ازمیر به شدت گرم و خشک است. هر چند که در مناطق نزدیک به ساحل ممکن است کمی باد خنک بوزد. زمستان ازمیر نیز بسیار سرد است و با وجود این که به ندرت برف می بارد اما دما می تواند به صفر درجه نیز برسد. بهترین زمان برای بازدید از ازمیر فصل های بهار و پاییز است که دما بسیار مناسب است و امکان بازدید از دیدنی های شهر که بیشتر در مناطق روباز هستند فراهم می شود. پس موارد گفته شده برای لذت بیشتر از جاذبه های توریستی ازمیر مد نظر داشته باشید.