• مجموعه گردشگری پاسنگان (کاروانسرای پاسنگان)
  • مجموعه گردشگری پاسنگان (کاروانسرای پاسنگان)

مجموعه گردشگری پاسنگان (کاروانسرای پاسنگان)

  کیلومتر 20 جاده قم به کاشان
  09123451812 - 02537834334 - 02537834224

نوشتن نظر


کاروانسرای پاسنگان در مسیر جاده قم – کاشان و حد فاصل 20 کیلومتری شهر قم، در نزدیکی زنبورک از توابع جنت آباد قم واقع شده است کاروانسرای پاسنگان متعلق به سده ۱۳ ه.ق است این بنا توسط یک بازرگان قزوینی به نام حاجی محمدباقر به سال 1807 میلادی ساخته شده است.

در این کاروانسرا اتاق مسافران حذف شده و از این جهت به کاروانسرای گیلک شباهت پیدا کرده است ولی در اینجا دالان هایی که به جای اصطبل بکار رفته است هر کدام شامل دو مدخل است و از این جهت با کاروانسرای سرجم شباهت پیدا می کند.

کاروانسرای پاسنگان در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۲۱ با شماره ثبت ۳۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

رای رسیدن به کاروانسرای پاسنگان پس از طی کردن مسیر فرعی جاده ای که به کاشان ختم می شود، در مجاورت دو مرغداری، کاروانسرای پاسنگان قرار دارد. کاروانسرا هم اکنون در شعاع چند صد متری جاده ارتباطی اتوبان قدیم قم به سمت کاشان و در محدوده دشت واقع است.

کاروانسرای پاسنگان در حال حاضر با داشتن امکانات مجتمع گردشگری پذیرایی پاسنگان، پایگاه نجوم و رصد ستارگان، پاپگاه پرنده نگری، نمایشگاه اطلاع رسانی کویر و طبیعت گردی، شربت خانه شادقلی خان و نمایشگاه صنایع دستی و بازارچه هنر و نگارخانه، تجربه خوبی را برای گردشگران به ارمغان می‌آورد.

  • توضیح دو جاذبه ای که در نزدیکی این کاروانسرا قرار دارد:

کویر نوردی: کویر منطق سکینه خاتون که بالا دست کویر مرنجاب قرار دارد و منظره بی نظیر کویری در فاصله 10 کیلومتری کاروانسرا را برای مهمانان پاسنگان ارائه می دهد. بازدید از این کویر به آسانی می تواند در برنامه های زمانی نیم روزه برگزار گردد و به نوعی در نزدیک ترین منطقه به پایتخت در کمترین زمان ( 2 تا 3 ساعت) شما امکان بازدید از کویر را خواهید داشت.

روستا گردی: این تور نیز به بازدید از روستا های کهک و زنبورک و جاذبه های دیدنی این روستاها اختصاص می یابد.

نمایش بیشتر