• اقامت گاه بوم گردی پاسنگان

اقامت گاه بوم گردی پاسنگان

  کیلومتر 20 جاده قم به کاشان
  09123451812 - 02537834334 - 02537834224

نوشتن نظر


کاروانسرای پاسنگان در مسیر جاده قم – کاشان و حد فاصل 20 کیلومتری شهر قم، در نزدیکی زنبورک از توابع جنت آباد قم واقع شده است کاروانسرای پاسنگان متعلق به سده ۱۳ ه.ق است این بنا توسط یک بازرگان قزوینی به نام حاجی محمدباقر به سال 1807 میلادی ساخته شده است.

در این کاروانسرا اتاق مسافران حذف شده و از این جهت به کاروانسرای گیلک شباهت پیدا کرده است ولی در اینجا دالان هایی که به جای اصطبل بکار رفته است هر کدام شامل دو مدخل است و از این جهت با کاروانسرای سرجم شباهت پیدا می کند.

کاروانسرای پاسنگان در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۲۱ با شماره ثبت ۳۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این مجموعه هم اکنون به عنوان یک اقامتگاه بوم گردی و طب سنتی پذیرای مهمانان می باشد.

  • اتاق های اقامتی کاروانسرا:

کاروانسرای پاسنگان هم اکنون دارای 4 واحد اقامتی (3 اتاق و 1 سالن) می باشد. 

اتاق صفوی: این 2 اتاق در دو سمت کاروانسرا واقع شده اند و امکانات خواب به صورت سنتی و هم تخت درون آن ها فرآهم آمده است. ظرفیت این اتاق ها دو تا چهار نفر می باشد.

اتاق قاجاری: این تک اتاق الحاق شده از زمان قاجاری بر روی بام کاروانسرا می باشد. دیوار این اتاق کاهگلی و یکی از بهترین اتاق های کاروانسرا بوده که نمایی بی نظیر از منطقه را برای مهمانان و دسترسی به بام کاروانسرا را فرآهم می آورد. ظرفت این اتاق 2 نفر می باشد.

سالن شترخونه: این سالن شامل 10 حجره و مناسب برای تورهای گروهی می باشد. ظرفیت این سالن 40 نفر بوده و امکانات خواب و اقامت شبانه در آن فرآهم آمده است.

نمایش بیشتر