• ایاصوفیه یا حاجی صوفی
  • ایاصوفیه یا حاجی صوفی
  • ایاصوفیه یا حاجی صوفی
  • ایاصوفیه یا حاجی صوفی

ایاصوفیه یا حاجی صوفی

  (Ayasofya(Hagia Sophia ))   

نوشتن نظر


این ساختمان که در سال 532 میلادی بنا شده است ابتدا کلیسای مسیحیت شرق بود ولی پس از فتح استانبول، سلطان محمد دوم دستور داد کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کنند. ایاصوفیا در حال حاضر کامل ترین و زیباترین نمونه‌ باقی مانده معماری دوره بیزانس است.

ارتفاع گنبد این مسجد از سطح زمین در حدود 55 متر و قطر آن 31 متر می باشد. این مسجد هم اکنون به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان نیز شناخته می شود.

از زیبایی های این مسجد ستون های مرمر و گرانیت و موزائیک هایی با تصاویری از حضرت مسیح و حضرت مریم و فرشتگان و ... می باشد.

یکی از قسمت های جالب این مسجد، ستون آرزو می باشد که افسانه ای در مورد آن گفته می شود بدین قرار که در زمان بیزانس هنگامیکه در حال ساخت این کلیسا بودند و برای تزییناتش از طلا استفاده میکردند هر روز پشت این ستون طلاها را انبار میکردند و یک سرباز هم از اینجا نگهداری میکرده تا اینکه شبی خسته و خواب آلود یک فرشته به سراغش میاید و میگوید تو بخواب من از این طلاها نگهبانی میکنم. صبح که سرباز بیدار میشود می بیند که فرشته رفته و تنها جای انگشتش روی دیوار پشت سر سرباز باقی مانده است. برای همین اینجا را ستون آرزوها هم می نامند و معتقدند اگر کسی آرزویی بکند و شست دستش را داخل آن کرده و یک دور کامل دستش را بچرخاند بدون اینکه کف دستش بلند شود، حتما آرزویش برآورده می شود.

نمایش بیشتر