• فرودگاه آتاتورک
  • فرودگاه آتاتورک
  • فرودگاه آتاتورک

فرودگاه آتاتورک

  (Istanbul Ataturk Airport)   
  Yeşilköy, 34149 Bakırköy/Istanbul, Turkey
  090-212-4633000

نوشتن نظر


فرودگاه بین المللی آتاتورک اصلی‌ترین فرودگاه بین المللی و همچنین به لحاظ  تعداد مسافر بزرگترین فرودگاه شهر استانبول است. این فرودگاه در سال ۱۹۲۴  میلادی در منطقه یشیل کوی (Yesilkoy) شهر استانبول آغاز به کار کرده است و  در ابتدای تاسیس نیز به همین نام خوانده می‌شد. تا اینکه در دهه ۱۹۸۰  میلادی به افتخار نخستین رییس‌جمهور و موسس جمهوری ترکیه – مصطفی کمال  آتاتورک (Mustafa Kemal Ataturk) - تغییر نام داد.

فرودگاه آتاتورک در سال ۲۰۱۵ با پذیرش بالغ بر ۶۰ میلیون نفر مسافر رتبه  یازدهم شلوغ‌ترین فرودگاه جهان از نظر ترافیک مسافری و رتبه دهم جهان را در  بخش پایانه حمل و نقل بین المللی کسب کرده است.

فرودگاه بین المللی آتاتورک دارای دو پایانه (ترمینال مسافری) اصلی است.  ترمینال یک دارای ساختاری قدیمی و کوچکتر است و برای جا به جایی مسافران  پروازهای داخلی ترکیه توسط خطوط هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته تا  قبل از آغاز به کار ترمینال شماره ۲ از این پایانه برای پذیرش مسافران  پروازهای خارجی نیز استفاده می‌شد. ترمینال شماره ۲ نیز از سال ۲۰۰۰ برای  پروازهای خارجی آغاز به کار کرده است و نسبت به ترمینال یک، از امکانات  بیشتری مانند هشت در ورودی، سالن بزرگ، فروشگاه‌ها و رستوران‌های متنوع  برخوردار است.

فرودگاه آتاتورک در بخش اروپایی شهر استانبول و در فاصله ۲۴ کیلومتری از  مرکز شهر به سمت غرب قرار دارد. برای دسترسی به فرودگاه آتاتورک می‌توان از  خودرو یا وسایل نقلیه عمومی استفاده کرد. یکی از شرکت‌های حمل و نقل برتر کشور ترکیه به نام هاواتاش (Havatas) سرویس‌هایی را به مقصد فرودگاه دایر کرده است. این اتوبوس‌ها هر ۹۰ دقیقه از ایستگاه‌های مختلف در سراسر شهر مانند باکیرکوی (Bakirkoy)،  ینی‌کاپی (Yenikapi)، آکسارای (Aksaray) و میدان تقسیم (Taksim Square)  مسافران را بدون توقف به فرودگاه آتاتورک جا به جا می‌کنند.

نمایش بیشتر