کاشان شهری تاریخی است که مرکز شهرستان و فرمانداری ویژهٔ کاشان است که بخشی از استان اصفهان محسوب می‌شود. این شهر در مرکز ایران در ۲۲۰ کیلومتری جنوب پایتخت و ۲۰۰ کیلومتری مرکز استان واقع است. شهر کاشان در شمال استان اصفهان و در میان کوه‎های کرکس و کویر مرکزی ایران واقع شده‎است، جایی که از لحاظ پوشش گیاهی بیشتر فقیر است و در آن بوته‎ها و درخچه‎ها کم و بیش یافت می‎شوند.

دو قلهٔ رفیع رشته کوه‌های کرکس، در همسایگی کاشان قرار گرفته‌اند. قلهٔ گرگش که در جنوب غرب کاشان در مجاورت روستای کامو قرارگرفته است، توسط کارشناسان بین‌المللی، به عنوان مکان رصدخانهٔ ملّی ایران، خانهٔ یکی از تلسکوپ‌های بزرگ خاورمیانه با نوین‌ترین فناوری، برگزیده شد.

قلهٔ اردهالِ در غرب کاشان، بلندترین قلّهٔ ارتفاعات اردهالِ کاشان (ادامهٔ رشته کوه‌های کرکس) در مجاورت روستاهای مشهداردهال، نشلج و مزوش اردهال نیز به عنوان «دماوند کاشان» و «بام کاشان» شناخته می‌شود. البته این قله با نام «دومیر یا در گذشته دامیر» به معنای (محل چرای دامها ) نیز شناخته می شود و نام قسمتی از کوه است که در سمت روستای مزوش قرار دارد و مردمان قدیم مزوش، اردهال را به این نام می خواندند.

نمایش بیشتر
 • اطلاعات عمومی

 • جهت قبله : 42 درجه از جنوب به سمت غرب
 • پیش شماره تلفن : 031
 • اطلاعات مردم شناسی

 • جمعیت : حدود ۳۵۰٬۰۰۰ نفر
 • اطلاعات جغرافیایی

 • مساحت : ۲۰۰۰ کیلومتر مربع
 • منطقه زمانی : 3.5

ساعت به وقت محلی :

اوقات شرعی   اذان صبح 03:40
اوقات شرعی   طلوع آفتاب 05:14
اوقات شرعی   اذان ظهر 12:11
اوقات شرعی   غروب آفتاب 19:07
اوقات شرعی   اذان مغرب 19:26
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  دیدنی های داخل شهر کاشان عموما در 5 محور قرار دارند که می توانید برنامه گردشگری خود را متناسب با این محورها تنظیم کنید تا در زمان کمتری ، دیدنی های بیشتری را ببینید :

  محور اول : خیابان امیرکبیر (باغ فین تا میدان امام حسین (ع))

  دیدنی ها : باغ فین - چشمه سلیمانیه - بقعه شاهزاده ابراهیم - سیلک

  محور دوم : میدان قاضی اسدالله - خیابان علوی

  دیدنی ها: بقعه شمس الدین محمد - بقعه ملامحسن فیض کاشانی - مجموعه تاریخی عباسیان - خانه طباطبایی ها - امامزاده سلطان میراحمد - خانه بروجردی ها - حمام سلطان امیراحمد - خانه عامری ها - قلعه جلالی و حصار سلجوقی

  محور سوم : خیابان ملافتح الله - خیابان غیاث الدین جمشید

  مقبره ملافتح الله کاشانی - مرکز صنایع دستی و هنرهای سنتی - مزار دشت افروز

  محور چهارم : خیابان فاضل نراقی - خیابان امام خمینی

  مسجد و مدرسه آقابزرگ - بقعه خواجه تاج الدین - مجموعه تاریخی بازار - مدرسه و مسجد امام خمینی - تیمچه امین الدوله - مسجد میرعماد - بقعه محتشم کاشانی - امامزاده حبیب ابن موسی - خانه تاریخی آل یاسین

  محور پنجم : خیابان بابا افضل

  مسجد جامع - بقعه هارون بن موسی و محمد بن هارون (پنجه شاه) - مقبره و کتابخانه سیدابوالرضا راوندی