• ارگ کریمخانی

ارگ کریمخانی

  (Karimkhan)   
  2247648

نوشتن نظر


ارگ کریمخانی مهمترین و بزرگترین بنا از دوران زندیه است که در سال 1180 ه.ق. و به دستور کریمخان زند ساخته و به عنوان مرکز حکومت وی و خاندان زندیه و همچنین محل سکونت آنها مورد استفاده قرار می گرفته است.

هرچند از این بنا در زمان سلطنت سلسله پهلوی به ‌عنوان زندان استفاده می شده است و آسیب‌هایی به آن وارد شده‌است ولی در کل این ساختمان با زیربنای 4000 متر مربع و در زمینی به گستردگی 12800 مترمربع هنوز بسیار زیبا و مجلل پابرجاست و در مرکز شهر شیراز در میدان شهداء (شهرداری) چشم هر رهگذری را به خود معطوف می کند.

بنای ارگ ترکیبی از دو معماری مسکونی و نظامی است. بخش درونی ارگ با ایوان‌ها و اتاق‌های نقاشی شده، آبنماها و باغچه‌ها از ظرافت خاصی برخوردار است. سه ضلع شمال، جنوب و غرب هر یک دارای یک ایوان و شش اتاق مسکونی در دو طرف آن است. ضلع شرقی شامل حمام خصوصی و برخی امکانات خدماتی است.

برج و باروی چهارگانه به انضمام خندقی که سابقاً دور آن حفر شده بود نیز نقش دفاعی بنا را بر عهده داشته‌اند. ضخامت دیوارها در پایه ۳ متر و در بالا ۸/۲ متر است. ارتفاع برجها نیز ۱۵ متر می‌باشد و از آجر ساخته شده‌اند.

باغ نظر، موزه پارس و با کمی فاصله مجموعه وکیل در نزدیکی ارگ کریمخانی قرار دارند و شما می توانید به نحوی برنامه ریزی کنید که از تمامی آنها در یک زمان بازدید نمایید.

نمایش بیشتر
  • اطلاعات ضروری

  • زمان بازدید : 8 الی 21
مکانهای پیشنهادی
رستوران
جاذبه طبیعت گردی
موزه
جاذبه تاریخی
جاذبه مذهبی
جاذبه تفریحی
بازار
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
هتل های سنتی
اقامتگاه های بوم گردی
آب میوه و بستنی
کافی شاپ