• دروازه قرآن

دروازه قرآن

  (Quran Gate)   

نوشتن نظر


دروازه قرآن یکی از نمادهای تأثیر قرآن بر زندگی مردم ایران و از بناهای است که امروزه به عنوان یکی از آثار تاریخی شهر شیراز به حساب می‌آید. این بنا در گذشته طاق قران نیز نامیده می شده ‌است و روزهای اول هرماه مردم از شهر خارج شده و از زیر این طاق عبور می‌کرده‌اند.

دروازه قرآن در زمان عضدالدوله دیلمی در مسیر ورودی به شهر شیراز ساخته شد و قرآنی در آن جای داده شد تا مسافران با گذر از زیر آن متبرک شوند. در دوره زندیه کریم خان زند این دروازه را بازسازی کرد و اتاقی به بالای آن افزود و دو جلد قرآن بزرگ نفیس، به خط سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری، در اتاقک بالای آن جای داد. این قرآن‌ها، که به «قرآن هفده من» معروف‌اند، اکنون از دروازه قرآن به موزه پارس انتقال یافته‌اند.

در این بنا، آیاتی از قرآن را به خط ثلث و نسخ دور تا دور در دروازه قرآن نقش کرده‌اند؛در پیشانی شمالی این طاق آیه «انّ هذا القران یهدی للتی هی اقوم» (سوره اسراء، آیه 9) و بر پیشانی جنوبی و سمت شهر شیراز آیه «قل لئن اجتمعت الانس و الجنّ علی…» (سوره اسراء، آیه 88) و در گوشه غربی طاق آیه «انّا نحن نزّلنا الذّکر» و ادامه آیه در گوشه شرقی: «و انّا له لحافظون» (سوره حجر، آیه 9) نوشته شده است

این بنا که بازدید از آن به صورت 24 ساعته می باشد در مسیر بازدید از تخت جمشید قرار دارد و شما می توانید روزی که می خواهید به تخت جمشید بروید از این بنا نیز دیدن نمایید. شهر بازی لونا پارک، رستوران هفت خوان و آرامگاه خواجوی کرمانی نیز در نزدیکی دروازه قرآن قرار دارد.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
رستوران
جاذبه گردشگری
جاذبه طبیعت گردی
موزه
جاذبه مذهبی
جاذبه تفریحی
بازار
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
هتل های سنتی
اقامتگاه های بوم گردی
آب میوه و بستنی
کافی شاپ