• سعدیه

سعدیه

  (Sadia)   
  انتهای بلوار بوستان
  7302300

نوشتن نظر


آرامگاه سعدی معروف به سعدیه محل زندگی و دفن سعدی، شاعر برجستهٔ ایرانی می باشد. این مکان در ابتدا خانقاه سعدی بوده که وی اواخر عمرش را در آنجا می‌گذرانده و سپس در همانجا دفن شده‌است. سعدیه علاوه بر اینکه یکی از اماکن فرهنگی و میراثی کشور و شیراز است، نزد شیرازیها نیز دارای احترام و جایگاه بسیاری است.

این آرامگاه در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه در شمال شرق شیراز قرار دارد. در اطراف مقبره، قبور زیادی از بزرگان دین وجود دارند که بنا به وصیت خود، در آنجا مدفون شده‌اند از جمله مهمترین‌های آن می‌توان شوریده شیرازی را نام برد که آرامگاهش به وسیله رواق به آرامگاه سعدی متصل شده‌است.

در جای جای این آرامگاه شما می توانید ابیاتی از سعدی را که معمولا با خط ثلث نوشته شده و یا حکاکی شده اند را مشاهده نمایید.

بنای کنونی آرامگاه سعدی در سال 1327 ه.ش. ساخته شده است ولی قبل از آن کریم خان زند در سا 1187 ه.ق. بنایی ارزشمند برای این محل ساخته بود و سنگ قبری بر روی محل دفن آن قرار داده بود. سنگ قبر فعلی همان سنگ قبری است که کریم خان دستور ساختش را داده بود.

در ضلع غربی آرامگاه سعدی یک حوض ماهی واقع است که در داخل به شکل هشت ضلعی است و با ۲۸ پله به صحن آرامگاه وصل می‌شود. شیرازیها برای آبی که درون این حوض روان است جایگاه خاصی قائلند و در ایامی مثل چهارشنبه سوری و یا چهل روز بعد از نوروز مراسم هایی را در کنار آن برگزار می کنند. جالب اینکه به گردشگرانی که به سعدیه می آیند نیز گفته می شود که سکه ای را از پشت سر به درون حوض بیاندازند و اگر سکه به هشت ضلعی مرکز حوض برود، آرزوی آن فرد برآورده می شود.

باغ دلگشا در نزدیکی سعدیه قرار دارد و شما می توانید برنامه بازدید از آنجا را نیز با برنامه بازدید از سعدیه تنظیم کنید.

نمایش بیشتر
  • اطلاعات ضروری

  • (در ایام نوروز و مناسبت های خاص ساعت بازدید تغییر کرده و بیشتر می شود) : 8 الی 22
مکانهای پیشنهادی
رستوران
جاذبه گردشگری
جاذبه طبیعت گردی
موزه
جاذبه مذهبی
جاذبه تفریحی
بازار
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
هتل های سنتی
اقامتگاه های بوم گردی
آب میوه و بستنی
کافی شاپ
  • دانستنی های مفید

  • نکات :

    نکته : نرخ اقلامی که در فروشگاه های داخل مجموعه سعدیه فروخته می شود مثل صنایع دستی و فالوده و بستنی و ... از سطح شهر بالاتر است.

    هزینه بلیط در سال 94
    2000 تومان