• نقش رستم

نقش رستم

  (Naqsh-e Rustam)   

نوشتن نظر


نقش رستم در فاصله 45 کیلومتری شیراز و در 6 کیلومتری تخت جمشید قرار دارد. آرامگاه چهار تن از پادشاهان هخامنشی، نقش برجسته‌های متعددی از وقایع مهم دوران ساسانیان، بنای کعبه زرتشت و نقش‌برجستهٔ ویران‌شده‌ای از دوران عیلامیان در این مکان قرار دارند. در واقع شما با مراجعه به نقش رستم می توانید آثار سه دوره باستانی را مشاهده کنید:

آثار دوره عیلامی از ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ قبل از میلاد
آثار دوره هخامنشی از ۶۰۰ تا ۳۳۰ قبل از میلاد
آثار دوران ساسانی از سال ۲۲۴ تا ۶۵۱ میلادی

نام این مکان در گذشته سه گنبدان بوده است ولی چون افرادیکه به این محل می آمدند امکان خواندن نوشته های آن را نداشتند، با دیدن تصاویر آن ماجراهای رستم در شاهنامه را برای خود تداعی می کردند و برای همین به مرور اسم اینجا به نقش رستم تغییر یافت وگرنه هیچ ارتباطی بین رستم و این مکان وجود ندارد.

وقتی به این مکان مراجعه کنید در دل کوه چهار کنده کاری به شکل به علاوه (+) را خواهید دید که با درب های چوبی پوشانده شده اند. در این محل ها پادشاهان هخامنشی دفن شده اند. این پادشاهان که از راست به چپ خشایارشاه، داریوش اول، اردشیر اول و داریوش دوم می باشند حدود 2500 سال پیش بر ایران حکومت می کردند و اکنون در دل خاک های کوه خوابیده اند.
در میان محوطه نقش رستم نیز بنایی مستطیل شکل وجود دارد که "کعبه زرتشت" نامیده می شود. درباره هویت این بنا که دقیقا روبروی آرامگاه داریوش دوم قرار دارد، بین باستان شناسان اختلاف نظر وجود دارد.

یکی از زیباترین و سالم‌ترین نقش‌های بازمانده از دورهٔ ساسانی در این مکان سنگ‌نگاره اهورامزدا و اردشیر بابکان است. این نقش که در گوشهٔ شرقی محوطهٔ نقش رستم قرار دارد، اردشیر بابکان را در سوی چپ مجلس، سوار بر اسبی کنده‌کاری شده نشان می دهد که در روبه‌روی او اهورامزدا که او نیز سوار است و از نیم‌رخ نقش شده، قرار دارد که طرفین حلقه ای را به معنای پیمان وحدت گرفته اند. گفته می شود مفهوم حلقه برای پیوند زناشویی نیز از همین اعتقاد ایرانیان گرفته شده است.

در شرق آرامگاه داریوش نیز سنگ نگاره ای قرار دارد که یادآور پیروزی شاپور بر امپراطور روم است. سنگ نگاره های دیگری نیز در این مکان وجود دارد که توضیح آنها مفصل است و بهتر است در همان هنگام بازدید از این مکان از راهنمایانی که در آنجا حضور دارند برای توضیحاتش کمک بگیرید و یا توضیحاتی که در محل هر کدام نوشته شده است را بخوانید.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
رستوران
جاذبه گردشگری
جاذبه طبیعت گردی
موزه
جاذبه مذهبی
جاذبه تفریحی
بازار
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
هتل های سنتی
اقامتگاه های بوم گردی
آب میوه و بستنی
کافی شاپ