• مسجد مشیر الملک

مسجد مشیر الملک

  (Mosque Moshirolmolk)   

نوشتن نظر


این مسجد از بناهای دوره قاجاریه می باشد که در محله قدیمی "سنگ سیاه" قرار گرفته است.  ساخت این مسجد از سال 1265 تا 1275ه.ق. طول کشیده است و توسط میرزا ابوالحسن خان مشیرالممالک بنا گردیده است.

ساختمان مسجد دارای چند شبستان و چند حجره دو طبقه می باشد. در ناحیه غربی مسجد، تاق نمایی بلند وجود دارد و در پشت آن شبستان اصلی قرار دارد. دربالای این تاق ساعتی زیبا نصب شده است.

سردر ورودی مسجد، از جانب بازار و ضلع شرقی است که از طریق دالانی به ایوان شرقی مسجد راه پیدا می کند . صحن مسجد، مستطیل شکل است و در میانه آن حوضی به طول 25 و عرض 10 متر قرار دارد که لبه تا کف آن با سنگ های یکپارچه ساخته شده است.

پوشش طاق و گنبد این شبستان بر روی 10 ستون سنگی یکپارچه با تراش پیچ قرار گرفته و بر ضلع جنوبی آن، محرابی کاشیکاری است . بر این محراب، عبارت "حسب الفرمایش جناب مشیرالملک مملکت فارس کتیبه العبد الجانی علی عسکر الارسنجانی 1289" کتیبه شده است .

هرچند ای مسجد جزو زیباترین آثار دوره قاجاریه می باشد ولی معمولا جزو جاذبه های اصلی شهر شیراز شناخته نمی شود و افراد کمتری به آن مراجعه می کنند و با توجه به اینکه ساختار مسجد از لحاظ معماری شبیه مسجد وکیل می باشد، گردشگران به بازدید از آن مسجد اکتفا می کنند.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
رستوران
جاذبه گردشگری
جاذبه طبیعت گردی
موزه
جاذبه مذهبی
جاذبه تفریحی
بازار
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
هتل های سنتی
اقامتگاه های بوم گردی
آب میوه و بستنی
کافی شاپ