• مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک

  (Nasir al-Mulk Mosque)   
  2241661

نوشتن نظر


مسجد نصیر الملک یکی از زیباترین مسجدهای تاریخی دوران قاجار در شیراز است که در سال ۱۲۹۳ قمری توسط حسنعلی نصیرالملک ساخت آن شروع شد و پس از 12 سال در سال ۱۳۰۵ قمری به بهره برداری رسید. این مکان دارای مساحتی برابر با 2980 متر مربع و زیربنای 2216 مترمربع می باشد. این مسجد دارای حیاط وسیعی است که حوض بزرگی در وسط آن قرار دارد. در سمت شمال حیاط طاق مروارید، در سمت شرق شبستان با هفت ستون سنگی، در سمت جنوب دو گلدسته زیبا و در سمت غرب شبستان اصلی (غربی) قرار دارد.

شبستان غربی مسجد، دارای هفت در چوبی بزرگ مزین به شیشه های رنگی و 12 ستون رنگی یکپارچه با شیارهای مارپیچ در دو ردیف شش تایی به نیت دوازه امام است. شهرت این مسجد و عکس هایی که از آن در اینترنت وجود دارد، اکثرا مربوط به این شبستان می باشد.

مسجد نصیر الملک به لحاظ جغرافیایی در محله گود عربان که در قدیم به محله اسحق بیگ معروف بوده، واقع در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی شاه چراغ و در کوچهٔ نصیر الملک قرار دارد.

مسجد نصیر الملک از نظر کاشیکاری و مقرنس کاری از زیباترین مساجد ایران است.

با توجه به نزدیکی این مسجد به نارنجستان قوام و خانه زینت الملک و همچنین شاه چراغ می توانید برنامه خود را به نحوی تنظیم نمایید که از تمامی آنها در یک زمان بازدید نمایید.


نمایش بیشتر
 • امکانات

 • جای پارک  فروشگاه 
 • اطلاعات ضروری

 • : 7 الی 19:30
مکانهای پیشنهادی
رستوران
جاذبه گردشگری
جاذبه طبیعت گردی
موزه
جاذبه مذهبی
جاذبه تفریحی
بازار
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
هتل های سنتی
اقامتگاه های بوم گردی
آب میوه و بستنی
کافی شاپ
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  * اگر صبح اول وقت در این مسجد باشین زیبایی اصلی شبستان مسجد را مشاهده خواهید کرد. در این زمان نور خورشید به زیبایی از پنجره های رنگی مسجد به داخل شبستان می تابد.

  * فروشگاه صنایع دستی جالبی در این مسجد وجود دارد.

  * در هنگام بازدید از مسجد نصیر الملک از گاوچاه که در همین مجموعه قرار دارد نیز بازدید کنید. 

  * در جوار این مسجد نیز امامزاده ی زیبای سید جلال الدین ملقب به امامزاده زنجیری قرار دارد که از فرزندان امام سجاد است. درب ورود به این امامزاده از داخل مسجد می باشد.

  * در یکی از شبستان های مسجد نصیر الملک نیز موزه ای از وقف نامه های قدیمی قرار دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست.

  * اگر به کاشیکاری های مسجد دقت کنید در مجموع در بین نقوش اسلامی ایرانی، 112 عکس از کلیساهای مختلف در جهان را مشاهده خواهید کرد که به خاطر تاثیر و نفوذ غرب در زمان قاجار در ایران بوده است.

 • ورودی امامزاده زنجیری

  موزه وقف

  مجموعه گاو چاه

  داخل امامزاده زنجیری

  نمونه ای از تصاویر کلیسا در دل کاشیکاری های مسجد