• نارنجستان قوام

نارنجستان قوام

  (The Orangery consistency)   
  شیراز ، خیابان لطفعلی خان زنده
  22243821 – 0711

نوشتن نظر


نارنجستان قوام یک خانه باغ بزرگ است که در دوره قاجار و پهلوی در تملک خاندان قوام الملک شیرازی بوده است. این خاندان در طول دوره قاجار به تناوب حکومت محلی فارس را بر عهده داشتند و نسب شان به حافظ شیرازی می رسید.

این بنا در بین سالهای ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ هجری شمسی، مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار و بدستور علی محمد خان (قوام الملک دوم) و پسرش محمد رضا خان (قوام الملک سوم) ساخته و تکمیل شده‌است. مساحت این باغ 3500 مترمربع و زیر بنای آن 960 مترمربع می باشد.

نارنجستان قوام از بخش های گوناگونی از قبیل حمام گچینه، حسینیه قوام، مکتب خانه قوام (خانه عرقیها)، اندرونی قوام (منزل زینت الملک)، دیوان خانه قوام (نارنجستان)، حمام اختصاصی قوام و اصطبل و زنجیرخانه (در حال حاضر از بین رفته است) تشکیل شده است. البته بازارچه‌ای هم در این مجموعه وجود داشته که در اثر احداث خیابان لطفعلی خان زند از بین رفته است.

با توجه به اینکه ساخت این بنا در واپسین سال های سده سیزدهم هجری قمری آغاز شد که مقارن بود با سفرهای ناصرالدین شاه قاجار به فرنگ و رواج فرنگی مآبی در هنر و معماری ایران، از این رو معماران وهنرمندانی که این خانه باغ را پی افکندند و زینت دادند، گوشه چشمی به هنر و معماری اروپا در سده نوزدهم میلادی داشتند.

در زیرزمین این خانه، موزه نارنجستان قرار دارد که از هشت تالار تشکیل شده است ودر آن آثار تاریخی و هنری ارزشمندی شامل ظروف چینی، سرامیک وسفالی، آثار هنرلاکی، شمعدانی های برنجی، کاسه های مسی و ... را به نمایش گذاشته اند. برخی از این آثار توسط پروفسور آرتورپوپ، معمار و باستان شناس آمریکایی به دولت ایران هدیه شده اند، چرا که نارنجستان قوام در دهه 1340 دفتر کار پوپ در ایران بود.

این عمارت در انتهای خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی خانه زینت الملوک قرار دارد و شما می توانید از هر دو بنا در یک زمان بازدید نمایید. مسجد نصیرالملک نیز با کمی فاصله در نزدیکی این عمارت می باشد.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
رستوران
جاذبه گردشگری
جاذبه طبیعت گردی
موزه
جاذبه مذهبی
جاذبه تفریحی
بازار
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
هتل های سنتی
اقامتگاه های بوم گردی
آب میوه و بستنی
کافی شاپ