• باغ گنبد سبز

باغ گنبد سبز

  (Garden Green Dome)   

نوشتن نظر


در انتهای خیابان چهار مردان قم، جنب گلزار شهدا و در بخش شرقی شهر، درون باغی کوچک موسوم به "باغ گنبد سبز" سه اثر تاریخی از قرن هشتم هجری به جای مانده است. این منطقه در محل به دروازه کاشان مشهور است و گنبد های آن نیز به گنبد های دروازه کاشان معروفند. دو گنبد از این مجموعه، با توجه به کتیبه های تاریخی موجود، مدفن امرای خاندان علی صفی (فرمانروایان مستقل قم در قرن هشتم ه.ق.) است. کتیبه گنبد سوم متاسفانه از بین رفته و تاریخ و صاحب آن معلوم نیست، اما با توجه به مدارک مختلف، این گنبد نیز از نظر تاریخی به همان دوره مربوط است و احتمالاُ به یکی دیگر از افراد خاندان علی صفی تعلق دارد.

گنبدهای واقع در مقابر باغ عبارتند از: گنبد جنوبی، گنبد میانی و گنبد شمالی که به طور مختصر توضیحات آنها به شرح زیر می باشد:

گنبد جنوبی
بر اساس کتیبه تاریخی، این گنبد مدفن خواجه اصیل الدین، فرزند علی صفی نیای بزرگ خاندان صفی و عموی بانی گنبد است. خواجه علی صفی در قم نائب خالصه جات خواجه علاء الدین محمد هندو بود و دیگری فرزند وی خواجه علی اصیل یا همان جمال الدین علی است. او نخستین کسی از این خاندان است که بر حکومت قم و مضافات آن دست یافت . آغاز فرمانروایی وی بعد از درگذشت ابوسعید بهادر به سال 736 ه.ق. بوده که سال 759 ه.ق. در قم در حین عهده داری این مقام کشته شد.

گنبد میانی
از مفاد کتیبه چنین بر می آید که سه نفر در این آرامگاه مدفونند. نخستین فرد که نام او در آغاز کتیبه آمده خواجه جمال الدین علی است. همان خواجه علی صفی، او فرزند خواجه صفی الدین و نواده علی صفی ماضی، شخصیتی سیاسی اجتماعی در قرن هشتم و دومین امیر خاندان صفی است که پس از خواجه علی اصیل، فرمانروای قم گردید و تا آنجا که مشخص شده است تا سال ۷۷۴ ه.ق. در این مقام بود. خواجه علی خانقاهی در قم داشت که بیرون از دروازه کنکان قرار گرفته بود. جز این خانقاه اثری به جای مانده دیگر از خواجه علی صفی، گنبد اصیل الدین است که در سال ۷۶۱ ه.ق. بر قبر عمو و پسر عموی خود خواجه اصیل الدین و خواجه تاج الدین بنیان نهاد. نفر دوم مدفون در این گنبد، امیر جلال الدین است که در متون تاریخی سخنی از او به میان نیامده است. سومین فرد مدفون که به عنوان برادر خواجه جمال الدین علی نام برده شده، خواجه عماد الدین محمود قمی یکی دیگر از فرزندان خواجه صفی الدین است که تا سال ۷۹۱ ه.ق. عهده دار امور نواحی قم بوده است.

گنبد شمالی
نام بانی و صاحب بنای این گنبد به جهت صدمه دیدن کتیبه آن مشخص نیست. اما محقق خارجی دونالدویلبر آن را متعلق به سال های ۷۶۵ - ۷۱۵ ه.ق. می داند و معتقد است با توجه به خصوصیات مشترک زیاد با دو گنبد دیگر، آن سه بنا در یک محدوده زمانی ساخته شده و متعلق به خاندان صفی می باشد. آنچه بیش از اندازه قابل توجه و توصیف می باشد، نوع معماری و مهندسی بنا و همچنین گچبری های منحصر به فرد است که می توان به جرأت گفت در نوع خود بی نظیر است. گنبد های مقبره از دو پوسته گسسته رک تشکیل شده و پوسته خارجی به منشور شانزده ترکی و پوسته داخلی بصورت عرقچین می باشد که بر روی بدنه استوانه ای شکل دوازده وجهی بنا قرار دارد. البته پوسته خارجی گنبد جنوبی در طی زمان تخریب گشته و فرو ریخته است و پوسته داخلی آن در دوران معاصر تعمیر و بازسازی شده است. به احتمال قریب به یقین فرم و شکل این گنبد با توجه به اشتراکات فراوان با دو بنای شمالی و میانی به همان شکل دو پوسته رک می باشد.

با توجه به اینکه بدنه استوانه ای شکل بنا به صورت دوازده وجهی است، از داخل بنا به هشت ضلعی منظم تغییر شکل داده است. تزیینات این بنا ها که انواع تکنیک های گچبری در آن به کار رفته، از گنبد سلطانیه تأثیر گرفته و نوع آجر چینی منظم و متحد الشکلی که بعضا با اسامی "الله"، "محمد" و "علی" مزین گشته و همچنین نوع رنگ آمیزی بسیار زیبای آن با رنگ های متفاوت و طرح های بسیار زیبایی از شمسه و اسپرهای کار شده و کتیبه های به خط ثلث یا کوفی با گچبری برجسته سفید رنگ و زمینه لاجوردی با نقوش اسلیمی میان دو حاشیه نقش و نگار شده و به صورت بسیار زیبا و هنرمندانه آیات قرآن و اسامی جلاله معصومین درون آن با طرحی از گل و بوته مزین شده است و در ادامه طاق نماها و درگاه هایی چند گانه که به صورت قرینه و مقرنس گشته حاکی از شیوه های متنوع گچبری چند رنگ است و قسمت هایی از آن توسط شمسه ای عظیم با گره بندی های متعدد تزین یافته که همه آن ها نمونه هایی بسیار زیبا و بدیع از نوع هنر معماری ذوق و سلیقه گچبری و رنگ آمیزی هنرمندان قمی در آن زمان به نمایش می گذارد.

مقابر باغ گنبد سبز در پانزدهم دی ماه سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۲۹ در فهرست آثار ملی ثبت شده است .

نمایش بیشتر