• مجموعه چهل اختران

مجموعه چهل اختران

  (Forty series stars)   

نوشتن نظر


چهل اختران نام محله ای در شهر قم است که گفته می شود در آن چهل تن از نوادگان پیامبر اسلام (چهل ستاره سیادت) مدفون هستند. این محله در خیابان آذر قم قرار دارد.

زیارت گاه چهل اختران مدفن موسی مبرقع (ع) فرزند امام محمد تقی (ع) و امامزاد گان دیگر است. به همین دلیل در صحن بزرگ این مجموعه سه زیارتگاه به اسامی امامزاده موسی مبرقع (ع) ، چهل اختران و امامزاده زید (ع) قرار دارد.

امامزاده موسی مبرقع (ع): به نظر می رسد که بنای ساختمان این زیارتگاه از آثار قبل از صفویه باشد. اما اکنون اثری ازگذشت زمان بر چهره آن مشاهده نمی شود و درآن عملیات تجدید بنا صورت  می گیرد. این بنا مدفن موسی مبرقع فرزند امام جواد (ع) است.

چهل اختران: تاریخ بنای این بقعه سال 950 هـ. ق آمده است .  بانی آن شاه طهماسب صفوی و اسم معمار هنرمندش " استاد سلطان قمی" از مشاهیر معماری دوره صفویه به شما ر می رود. نام این استاد در زیارتگاه ضبط شده است . در سال 953 هـ.ق.  به دستور شاه طهماسب صفوی سقفی بسیار مرتفع از آجر بر این بقعه زده شد. در این مکان قبور جمعی از سادات و امامزادگان از جمله فرزندان و اولادان امام موسی مبرقع (ع) جای دارد . می گویند در این بقعه چهل زن ، چهل مرد و بیست و پنج کودک ، در مجموع صد و پنج نفر، دفن شده اند.

امامزاده زید(ع): بنای این امامزاده عمارتی است که گنبدی کوچک از آجر به شکل کلاهخود بر فراز آن به چشم می خورد وبه  سده نهم هـ.ق تعلق دارد. این مکان مدفن یکی از نوادگان امام زین العابدین (ع) است.

هر ساله در ظهر روز عاشورا دسته ی بزرگ سینه زنی و زنجیر زنی ای در این محله برپا می شود.

منبع : راسخون


نمایش بیشتر