• خانه مردم شناسی بومیان کیش

خانه مردم شناسی بومیان کیش

  (kish native Anthropology house)   

نوشتن نظر


خانه مردم شناسی بومیان کیش در یک بنا با قدمت 200 سال در قدیمی ترین محله جزیره کیش (سفین قدیم) قرارد دارد. این خانه در زمینی به مساحت یک هزار و 200 مترمربع حدود 200 سال پیش بنا شده و دارای 15 اتاق و دو حیاط مجلسی و حیاط خانوادگی است. حیاط مجلس دارای دو ایوان و دو اتاق بزرگ برای پذیرایی از مهمانان است  و زنان در گذشته در این حیاط رفت و آمد نداشتند ولی حیاط خانوادگی یا همان (زنانه) متعلق به زنان و دختران خانه بوده و مردان غریبه اجازه نداشتند وارد این محوطه شوند.

این منزل در واقع یکی از قدیمی ترین خانه های محله سفین قدیم است که به سبک معماری کاملا بومی ساخته شده و صاحب خانه (مرحوم حاج عبداله شاهین) معروف ترین شخصیت 80 سال گذشته و صاحب یکی از بزرگترین لنج های بادبانی آن زمان بوده که به حرفه نجاری و گلافی (لنج سازی) مهارت داشته و این خانه را از سه نسل قبل خود به ارث برده است.

این خانه دارای 15 اتاق است که شامل اتاق مهمان مردان، اتاق زمستانی، انبار خرما و محل استحصال شیره خرما، اتاق تابستانی، آشپزخانه، اتاق خواب، اتاق مهمان زنان، مکتب خانه، حجله و ... می­شود.

خانه مردم شناسی برای بومیان نسل گذشته کیش به ویژه اهالی سفین قدیم، منزلت و جایگاه ویژه ای دارد زیرا اغلب آنها مکتب خانه و فراگیری قرآن را در آن گذرانده و در واقع این خانه حکم مدرسه محله سفین را در گذشته داشته است.

در این خانه بصورت زنده شیوه معیشت و کار بومیان کیش در دوران قدیم به گردشگران معرفی می شود. همینطور تعداد زیادی از ابزار و وسایل قدیمی پخت و پز، صید مروارید، ماهیگیری، مکان نگهداری خرما و تهیه شیره خرما بصورت سنتی، دو حلقه چاه آب برای تامین آب شرب ساکنان در معرض دید عموم قرار گرفته است.

در این خانه هنرمندان زن بومی نقش های زیبایی با حنا بر روی دست گردشگران ترسیم می کنند و با غذا، نان و شیرینی های محلی نیز از آنها پذیرایی کنند.

نمایش بیشتر
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  در این خانه خدمات به صورت دو پکیج ارائه می شود :

  پکیج 1 (بازدید عادی)

  برنامه ها: بازدید از اتاق ها و قسمت های مختلف خانه - نمایش فیلم مستند غواص مروارید - پذیرایی با قهوه محلی و خرما

  مدت زمان: 30 دقیقه
  هزینه در سال 94: 10 هزار تومان
  زمان بازدید:
  10 الی 12 و 16 الی 21


  پکیج 2 (میهمانی VIP)

  برنامه ها : بازدید از تمامی اتاق ها و قسمت های خانه - همراهی راهنمای بومی در تمامی مراحل و ارائه توضیحات لازم - صرف غذای محلی (شام یا نهار) با پذیرایی به سبک سنتی و عربی - پذیرایی با شیرینی محلی (لگیمات) و قهوه محلی - اهدای یک عکس یادگاری با لباس محلی در حجله عروس - نمایش فیلم های مستند غواص مروارید، عروسی بومیان، شیوه معیشت بومیان - معرفی فرهنگ و آداب و رسوم تجارت مروارید و تاریخ کیش

  مدت زمان: 2 ساعت
  هزینه در سال94: 65 هزار تومان
  زمان بازدید: 13 الی 15 و 21 الی 23
  حداقل نفرات:
  15 نفر

  نکته : برای پکیج میهمانی VIP باید حداقل 24 ساعت قبل رزور نمایید.