• کشتی یونانی

کشتی یونانی

  (Greece ship)   

نوشتن نظر


در غرب جزیره کیش یک کشتی عظیم الجثه در سواحل نیلگون خلیج فارس جا خوش کرده است که به کشتی یونانی معروف است.

در یکی از روزهای گرم تابستان 1345 ، بومیان جزیره کیش ناگهان کشتی عظیم الجثه ای را دیدند که در نزدیکی روستای باغو به گل نشسته بود. این کشتی که در سال 1322 ه.ش. توسط شرکت ویلیام هامیلتون به وزن 7061 تن و به طول 136 متر در بندر گلاسکو در اسکاتلند ساخته شده بود در یکی از سفرهای دریایی اش که از یونان در حال بازگشت به ایران بود، در 4 مرداد ماه در عرض جغرافیایی 26 و 20 درجه شمالی و طول جغرافیایی 53 و 45 درجه شرقی به گل نشست و هشتاد روز تلاش اورینکو - یدک کش هلندی - برای بیرون کشیدن آن بی ثمر ماند. پس از آن نیز تلاش های ناموفق دیگری برای بیرون کشیدن آن صورت گرفت و سرانجام به ناچار سرنشینان کشتی مجبور به ترک آن شدند و بار آن را تخلیه کردند چرا که وقت گذاری مالی و زمانی بیشتر برای عملیات بیرون کشیدن، دیگر به صرفه اقتصادی نبود.

این کشتی بین مالکان انگلیسی و ایرانی مختلفی دست به دست شده بود و آخرین مالک آن یک یونانی بود. نام‌های کشتی به ترتیب «شیپور امپراطور»، «ناتورالیست»، «کوروش پارسی»، «همدان» و در هنگام به گل نشستن «کولا» بوده‌است. علت به گل نشستن کشتی همچنان در پرده‌ای از ابهام است. حق بیمه زیاد کشتی نزد شرکت لویدز انگلستان شائبه‌هایی را ایجاد نموده است.

کشتی یونانی از نظر تاریخی قدمت و اهمیت چندانی ندارد و گذشت زمان کشتی را دچار فرسودگی کرده است. قسمت تحتانی کشتی که در آب است بر اثر برخورد امواج دریا با آن پوسیده و هر آن ممکن است فرو افتد. علت اصلی معروفیت این کشتی بیشتر به خاطر غروب بسیار زیبای خورشید در کنار آن است. در واقع با توجه به اینکه این کشتی در قسمت غرب جزیره (محل غروب خورشید) قرار دارد، نماد و مکانی شده است برای آنانکه می خواهند لحظه زیبای غروب خورشید در دل دریا را به تماشا بنشینند و با آن عکس بگیرند. برای همین در هر زمان دیگری غیر از غروب خورشید اگر به این محل بیایید و غروب خورشید را در این محل نظاره گر نباشید، قطعا ضرر کرده اید.

دقت داشته باشید که با توجه به اینکه کمی محل کشتی یونانی از منطقه اصلی کیش دور است اگر می خواهید به لحظه غروب آنجا باشید، حداقل نیم ساعت زودتر از غروب آفتاب به سمت آنجا حرکت کنید.

نمایش بیشتر
  • دانستنی های مفید

  • نکات : در این محل سرویس بهداشتی، نمازخانه، بوفه، عکاسی و شترسواری نیز وجود دارد. بازدید از این کشتی و تماشای غروب زیبای آفتاب رایگان می باشد