• روستای ویرانی
  • روستای ویرانی

روستای ویرانی

نوشتن نظر


روستای ویرانی در ۱۰ کیلومتری جاده ی مشهد-شاندیز، یکی از توابع شهر شاندیز، از روستا های حاصلخیز و قدیمی که بعد از انقلاب نام آن به ” نور آباد ” تغییر کرد و جمعیت آن در آخرین سرشماری ۲،۷۸۴ نفر اعلام شده و در قرن های ۸ و ۹ یکی از کانون های مهم ترویج عرفان در خراسان و ولایت توس بوده.

در اسناد موجود و معتبر گذشته نام روستا “ویرانیو” و “ویرانو” بوده و اخیرا به “ویرانی” تبدیل شده. «ویرانی» میتواند بعنوان یکی از مناطق گردشگری با چندین مکان دیدنی وتاریخی میزبان شما باشد.

موارد زیر پیشنهادهایی برای بازدید و تفریح است :

۱- موزه مردم شناسی رباط ویرانی که در رباط کاروانسرای ویرانی واقع شده است. رباط کاروانسرای ویرانی در راه تابستانی مواصلاتی نیشابور به توس واقع و از نوع رباط های سرپوشیده و فاقد حیاط مرکزی می باشد. این بنا دارای نه غرفه با طاق های جناقی است که هشت غرفه به شکل قرینه روبرو و یک غرفه در انتهای بنا قرار گرفته است. در موزه مردم شناسی رباط ویرانی از مشاغل و حرف سنتی استان خراسان رضوی و به ویژه مشهد مقدس به نمایش گذارده شده و می توان آن را نخستین موزه مردم شناسی کشور و اولین موزه تخصصی مشاغل و حرف سنتی در خراسان به شمار آورد.
این اثر در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۶۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

۲- وجود یک رباط، خانقاه یا مقبره ای متعلق به سده های ۸ و ۹ هجری در مجاورت موزه مردم شناسی رباط ویرانی که به احتمال زیاد مربوط به عهد سلجوقیان و تیموریان است و در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شماره ی ثبت ۲۲۶۱ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

۳- قبرستانی قدیمی با سنگ قبرهای متعلق به سده های ۹ الی ۱۴ قمری

۴- مزار ویرانی که مقبره ی اخی علی قتلقشاه است و مقبره ای است بسیار قدیمی مربوط به سال۷۶۰ قمری

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
رستوران
جاذبه مذهبی
موزه
جاذبه تفریحی
جاذبه گردشگری
مجتمع تجاری
غذای محلی
مناسبت ها
هتل ها
هتل های آپارتمانی